„Vyslechneme znalce z oboru pediatrie, aby nám posudek doplnil a upřesnil některé věci, které jsou důležité z hlediska právního posouzení celého případu,“ řekl v pátek Právu Kubias, který dohlíží nad vyšetřováním. Podle něho trestní stíhání konkrétní osoby zatím zahájeno nebylo. „Případ je stále v prověřování,“ dodal státní zástupce.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Znalci: Ubližoval, ale nevěděl o tom

Ze spisu vyplývá, že Havránek neadekvátními až téměř sadistickými zákroky ublížil nejméně deseti dětem, z nichž některé na následky zranění málem zemřely. Jednalo se zejména o mnohočetné vpichy do žil. Podle znaleckých posudků takto mimořádnou vystupňovanou a prodlužovanou bolestí hraničící s mučivými útrapami děti velmi trpěly.

Druhým dechem ale znalci dodali, že Havránek své počínání nemohl ovládat a nerozpoznával ani jeho škodlivost, neboť trpí bipolární afektivní poruchou, což je vážná duševní choroba dříve známá pod označením maniodepresivní psychóza.

Žalobce: Jak o tom mohl nevědět?

A právě ta část znaleckého posudku, podle které měl Havránek zcela vymizelé i rozpoznávací schopnosti, se státnímu zastupitelství nejspíš nelíbila. Je zřejmě přesvědčeno, že Havránek jednal minimálně v nepřímém úmyslu, to znamená, že jako lékař s vysokoškolským vzděláním si musel být vědom toho, že zákroky, které praktikoval, mohou vést ke způsobeným následkům.

Proto také rozhodnutí policie o odložení případu jako přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti žalobci zrušili s tím, že jednání lékaře může být posouzeno jako úmyslně způsobená těžká újma na zdraví.

„Odložení věci zatím nebylo důvodné, neboť nebyly opatřeny a náležitě zhodnoceny všechny důkazy,“  uvedla už dříve šéfka klatovského státního zastupitelství Jiřina Vítovcová a případ postoupila Krajskému státnímu zastupitelství s ohledem na možnou přísnější právní kvalifikaci.