„Žena nám objasnila, že Žďár nad Sázavou si vybrala náhodou, když něco hledala na internetu. Uviděla tam toto město a rozhodla se, že tam pojede. Dopředu si náhodně vybrala střední školu obchodní,“ uvedl vedoucí obecné kriminality Pavel Kubiš. Potvrdila se tak informace, že k městu neměla žádný vztah.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Útočnice si podle jeho slov školu před samotným útokem obhlédla, aby zjistila, kde je vchod a jak to tam vypadá.

Video

Miloš Zeman uctí památku ubodaného studenta ze Žďáru nad Sázavou. Zdroj: ČT 24

Kubiš rovněž prozradil, že pachatelka útočila replikou vojenského nože s délkou čepele 21 centimetrů. První dívku zranila na ruce, a když se jí zastal 16letý mladík, bodla ho do hrudníku. Za dívkou pak utíkala a stříkala po ní pepřovým sprejem.

Chtěla zastřelit

„Protože jí dívka utekla, chytila jinou, která zrovna procházela. Bodla ji nožem do břicha a odtáhla do šaten, kde jí následně pomohl vyjednavač, který se za ni vyměnil,“ řekl Kubiš.

Z vyšetřování a výpovědi svědků rovněž vyplynulo, že pachatelka po studentech chtěla, aby zavolali zásahovou jednotku a ta ji zastřelila.

Testy na přítomnost drog a dechová zkouška byly negativní. Znalci nyní budou zkoumat duševní stav ženy. „Dělá se to tak u všech takto závažných činů. Vyžádáme si i materiály ze severní Moravy,“ doplnil policista.

Vyjednavač přijel za 28 minut

„Tísňová volání od studentů začala přicházet na linku 155. My jsme je dostali přes linku 112 a od záchranářů,“ popsala krajská tisková mluvčí Dana Čírtková.

Na místě byli jako první policisté ze Žďáru nad Sázavou, po necelé půlhodině se dostavil policejní psycholog a následně přijela zásahovka z ostrahy Elektrárny Dukovany.

„V Jihlavě zásahovka není, krajské ředitelství ji má dislokovanou v Dukovanech a ta přijela na místo nejdřív,“ upřesnil Peňáz k organizaci akce. Jihlavská centrála využívá služeb zásahových jednotek z okolních krajů. „Kraj Vysočina je rozhlehlý,“ připomněl šéf kriminálky s tím, že si nemyslí, že by tato okolnost sehrála v případu nějakou roli.

„Všichni policisté nejsou vycvičeni na zásah při zadržení rukojmí. To by mohlo za daných okolností přinést zmatky,“ poznamenal Peňáz k organizaci postupu.

Policisté, kteří na místo přijeli první, podle něj museli v první řadě zmapovat situaci, což vyžaduje nějaký čas. Policejní vyjednavač dorazil na místo za 28 minut a ihned se ujal role. Podle Peňáze pobodané dívce jednoznačně zachránil život.

Zeman uctí památku v pátek

K útoku ve střední škole obchodní došlo v úterý kolem 07.30. Ve středu odpoledne byla 26letá schizofrenička obviněna z vraždy a braní rukojmí, za což jí hrozí až výjimečný trest. Večer ji soud poslal do vazby.

ČTĚTE TAKÉ
Lékaři o útočnici ze Žďáru: Nebyl důvod držet ji v léčebně
Ubodaný student se dostal útočnici do rány poté, co bránil spolužačku
Policejní prezident: Ochranu před duševně nemocnými je potřeba řešit 

Mluvčí policie Dana Čírtková v úterý pozdě odpoledne potvrdila, že žena v květnu 2012 napadla také vychovatelku, která bránila sedmiletou dívku v jídelně v Havířově. Po obvinění bylo její trestní stíhání zastaveno kvůli psychickému stavu. Do února 2014 byla v psychiatrické léčebně, odkud ji soud propustil na doporučení opavských lékařů. Nyní se měla léčit ambulantně. Postup léčebny a soudů dal prověřit předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Video

Nevlastní otec útočnice ze Žďáru si říká o 100 tisíc korun. Zdroj: Právo

V souvislosti s případem rezignoval ředitel opavské psychiatrické léčebny Ivan Drábek. Prezident Miloš Zeman ve středu sdělil, že v pátek uctí památku zabitého chlapce přímo ve Žďáru nad Sázavou. Zároveň řekl, že by mladíka mohl příští rok vyznamenat.