Hlavní obsah

Státní zástupce podal obžalobu v případu lihové mafie, stát obrala o 6,7 miliardy

Olomouc
Aktualizováno

Případ takzvané lihové mafie, kterou údajně vedl zlínský podnikatel Radek Březina, míří k soudu. Státní zástupce v pondělí odpoledne podal k olomouckému krajskému soudu obžalobu na sedm lidí, podle něj byli členy organizované zločinecké skupiny. Stát podle policie připravili při nelegálních obchodech s lihem o rekordních 6,7 miliardy korun. Uvedli to žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Radek Březina u Krajského soudu v Olomouci, kde se projednávala jedna z jeho předchozích kauz.

Článek

"Obžaloba byla podána na sedm lidí, u osmého jsme rozhodli o zastavení trestního stíhání, neboť během vyšetřování zemřel. Obžalováni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z krácení daní," řekl státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Tři z obviněných požádali o status spolupracujícího obviněného, žalobce ho přiznal dvěma z nich. "Status byl u nich nastaven, jestli jim bude skutečně přiznán, je otázka dalšího dokazování. V případě třetího zákonné podmínky splněny nebyly," doplnil státní zástupce.

Schovávali 2,6 miliónu litrů 

Podle žalobce Petra Šeredy obžalovaným, kteří byli pozatýkáni letos v lednu, hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců. "Trestná činnost je zaznamenána od roku 1998 do roku 2013," řekl Šereda. Podle obžaloby čistili technický líh, minimálně 1,3 miliónu litrů, a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, které prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 milióny litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.

"V tajných úložištích bylo uskladněno dohromady přes 2,6 miliónu litrů lihu," doplnil Šereda.

Tři z obviněných jsou podle Stokláska stále ve vazbě. Kromě Radka Březiny by mělo jít podle informací ČTK o bývalého šéfa společnosti Morávia-Chem Radovana Dalajku a jejího jednatele Radka Menšíka. Po policejním zátahu ve vazbě skončil i jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, který byl už propuštěn na svobodu. Z vazby se dostal také Březinův bratr Tomáš.

Kauzy budou spojeny

Březina je obžalován i v jiném případu krácení daně. S bratrem Tomášem a s Tomášem Pantlíkem se zodpovídá před olomouckým soudem ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun. Projednávání kauzy bylo zatím přerušeno.

"Předpokládám, že na soudu budou věci spojeny a hlavní líčení bude vedeno nadále společně," doplnil Stoklásek. Soudce Eduard Ondrášek už dříve řekl, že žalobci vyhoví.

Kromě případu úniku daní v souvislosti s nelegálním lihem kriminalisté i nadále pracují na případu rozsáhlého ovlivňování svědků, který s touto kauzou souvisí. Vyšetřování této druhé části potrvá zřejmě ještě několik měsíců. Lidé v této skupině čelí obvinění z účasti na organizované zločinecké skupině a nadržování. Podle žalobce bylo sedm lidí obžalováno z účasti na organizované zločinecké skupině a z krácení daní.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám