Sculschi se v odvolání snažil zmírnit svůj trest. Jeho obhájce žádal překvalifikování činu na těžké ublížení na zdraví, protože znalecký posudek prý nekonstatuje to, kdo se činu měl dopustit.

„V době, kdy smrtelná zranění vznikla, už můj klient v bytě dávno nebyl,“ uvedl Sculschiho advokát a dodal, že ani k žádnému kopání ani dupání ze Sculschiho strany nedošlo.

Odsouzený připustil, že neudržel nervy na uzdě a Lotyši uřízl ucho. Dupání po oběti a kopání do ní ale prý byla Pavlovschiho práce. „Já mu jenom uřízl ucho, pak jsem ho vzal do koupelny, kde jsem ho umyl,” připustil podíl viny Sculschi.

Osmadvacetiletý Moldavan Veaceslav Pavlovschi

Osmadvacetiletý Moldavan Veaceslav Pavlovschi uprchl pravděpodobně do Ruska.

FOTO: Policie ČR

Podle soudce Jiřího Lněničky je Sculschiho snaha o zmírnění trestu logická, vzhledem k tomu, že Pavlovschi je na útěku. Pražský městský soud se ale podle něj vypořádal s důkazy správně.

„K podstatné změně v důkazní situaci by nedošlo ani při případné výpovědi Pavlovschiho. Ovšem představa, že by se tento obžalovaný plně doznal ke všem zraněním, je nereálná,“ konstatoval Lněnička.

Sculschi o smrtelných zraněních musel vědět

Soudce dodal, že snížení trestu pro Sculschiho by připadalo v úvahu za situace, kdy by se na napadení Lotyše vůbec nepodílel a jednalo by se výlučně o iniciativu Pavlovschiho. „Nic takového se nestalo, což potvrdil i Sculschi jak v přípravném řízení, tak to zopakoval i nám dnes tady. Obžalovaný přinejmenším viděl, že ke zraněním docházelo,“ zakončil odůvodnění rozhodnutí Lněnička.

Brutální vražda se stala loni v prosinci v panelákovém bytě v pražských Záběhlicích. Po dlouhé společné pitce Moldavané ukopali k smrti svého známého čtyřiatřicetiletého Lotyše. Žena, v jejímž bytě se čin stal, vraždu nenahlásila, protože se bála vyhoštění. Mrtvolu druhý den pohodili v parku. [celá zpráva] Pavlovschimu se po činu podařilo uprchnout, nejspíše do Ruska.

Sculschiho poslal letos v červenci pražský městský soud na 15 let do vězení, Pavlovschiho odsoudil v jeho nepřítomnosti k 18 rokům.[celá zpráva] Trest pro něj je úhrnný, je v něm započítáno i těžké ublížení na zdraví a výtržnictví, ke kterému došlo několik týdnů před vraždou.