"Existuje podezření, že se někdo dopustil poškozování a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Navíc událost prověřujeme kvůli obecnému ohrožení z nedbalosti," řekla ČTK policistka Ilona Branžovská.

Jisté je zatím jen to, že pracovníci stavební firmy při ražení přípojky k podzemnímu kolektoru narušili plynové potrubí. Nikdo ale dosud nepotvrdil, zda dělníci s vrtnou soupravou nevědomky uhnuli z vytyčeného směru, nebo plynové potrubí vedlo o kousek jinde, než mělo.

Zástupce stavební firmy Subterra Karel Franczyk dnes ráno Právu řekl, že pravda nejspíš bude někde uprostřed. "Závěr ještě není žádný, vyšetřovatelé jsou stále na místě. A nemyslím si, že by výsledek šetření měl být znám ještě dnes," řekl Franczyk.

Plynárenská společnost omyl odmítá

Místopředseda představenstva podniku Severomoravská plynárenská, kterému potrubí patří, však již včera odmítl, že by potrubí vedlo jinak, než je zakresleno na dokumentaci, kterou měla stavební firma k dispozici.

"Potrubí bylo jednoznačně přesně zamřeno," řekl zástupce plynáren Karel Mazal ve čtvrtek odpoledne novinářům. Vyjádření Obvodního báňského úřadu v Ostravě se zatím nepodařilo získat, protože vyšetřovatelé jsou stále v podzemí.

Díru, ze které plyn začal ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne masově unikat do pozemního kolektoru a z něj po krátkou dobu i nad zemský povrch, se podařilo konečně utěsnit až včera kolem 19 hodin. Desítky rodin, které bydlí nad zdejšími obchody a restauracemi, se tak po devíti hodinách evakuace mohly vrátit do svých domovů. [celá zpráva]