VZP má do února naplánovanou výměnu téměř čtyř miliónů průkazů, na kterých je uvedeno jméno a příjmení s rodným číslem. Tyto údaje se dají lehce zneužít.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„VZP upozorňuje, že s touto aktivitou nemá nic společného. Domů za klienty pracovníci pojišťovny zásadně nechodí a staré průkazy od nich nevybírají – je výhradně na každém člověku, co s propadlým průkazem udělá,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý a doplnil, že „VZP postupuje podobná podezření policii k prošetření“.

Poslední případ se podle něj stal na Novojičínsku, kde do pobočky dorazila žena ze Suchdola nad Odrou s tím, že domy obcházeli žena s mužem a vydávali se za pracovníky VZP. Tvrdili, že sbírají staré průkazy.

Pojišťovna podle svého vyjádření uvítá, pokud jí lidé staré průkazy donesou. Mohou je však sami přestřihnout a znehodnotit nebo si je nechat a schovat.

Pracovníci VZP také neobcházejí klienty, aby platnost průkazů zkontrolovali. „I tuto smyšlenku už podvodníci v minulých měsících opakovaně využili k tomu, aby si opsali osobní údaje pojištěnců. Ti pak často až dodatečně zjistili, že je kdosi bez jejich vědomí přeregistroval k jiné pojišťovně,“ uzavřel Tichý.