Podle jeho slov, které cituje agentura Reuters, pražská policie ve spolupráci s Europolem, bulharskými a bavorskými úřady zadržela dva Albánce a dva Bulhary.

"Tento zločinecký gang se téměř dva roky podílel na pašování falešných eur a pasů z Bulharska přes Českou republiku do německého Bavorska," řekl v úterý Brož.

Zabavené bankovky byly podle jeho slov mimořádně kvalitní. Ocenil "vynikající spolupráci" policejních jednotek ze zemí, které se na operaci podílely. Zdůraznil, že vyšetřování dále pokračuje a budou zřejmě zadrženi další lidé a další falešné peníze.

Stopy vedly na jih Čech

Policejní prezidium dnes ČTK potvrdilo, že kriminalisté v Českých Budějovicích vyšetřují od minulého týdne případ mezinárodního gangu padělatelů bankovek.

"Můžeme říct, že vše, o čem kolega Brož v Bulharsku hovořil, je pravda. Přesnější informace však vzhledem k stále probíhajícímu vyšetřování, jeho závažnosti a rozsahu nemohu v tuto chvíli poskytnout," řekla ČTK Lucie Uhlířová z tiskového oddělení prezidia s tím, že případ je stále velmi čerstvý a případné bližší informace by mohly zhatit práci policie.

Navíc prý hrozí, že se o akci kriminalistů dozví někteří z podezřelých.

Evropa se potýká s falešnými eury

"Padělané peníze byly vytištěny v Bulharsku a v Česku a byly distribuovány do Bavorska," řekl ředitel bulharské policie Bojko Borisov. Dodal, že čtyři zadržení již mají záznamy v trestním rejstříku a používali falešné pasy pro pašování žen na Západ.

V Bulharsku bylo podle jeho slov od loňského roku zavřeno 14 tiskáren falešných peněz. Od roku 2001 byly zkonfiskovány falešné dolary a eura v hodnotě 20 miliónů dolarů a také cestovní šeky, pasy a další padělané dokumenty.

Čtyřdenní konference, jejímž hlavním tématem je padělání eurobankovek, se účastní experti z více než desítky zemí, včetně zástupců amerických tajných služeb. V úvodu konference v pondělí zaznělo na konferenci varování, že Evropa začíná být zaplavována falešnými eury mimořádné kvality, které představují vážné ohrožení pro ekonomiku.