Prohlášení okresního soudu má dopad především na život pozůstalých.

„Prohlášení za mrtvé má dopad do dědického práva, dosud tam neproběhlo dědické řízení. Běží jim také důchod, týká se to i nejrůznějších dávek či účtů. Může to mít dopad do spousty sfér a oblastí,“ uvedl již dříve soudce Jan Novák.

Na rozsudek napjatě čekala i rodina pohřešované. Své příbuzné například zatím nemohla ani oficiálně uspořádat pohřeb.

Je v Americe, tvrdí syn zmizelého

Zatímco v případě pohřešované mohl soud rozhodnout o jejím prohlášení za mrtvou, v případě jejího manžela tomu zabránilo to, že jeho syn Pavel Nárožný se proti postupu soudu odvolal. Už dříve přitom tvrdil, že jeho otec mrtvý není a pobývá v Americe. „O jeho odvolání musí rozhodnout krajský soud,“ uvedl Novák.

Manželský pár zmizel v listopadu 2009. V jeho domě a garáži zůstaly jen krvavé stopy. V případu se původně vedle Pavla Nárožného zodpovídala i jeho matka Hana, která však loni v lednu zemřela.

Podezřelého viděl svědek 

Podle obžaloby Nárožný se svou matkou manžele zabili, jejich těla naložili do auta a odvezli na neznámé místo. Svědčily proti nim jejich pachové stopy v autě zavražděných či výpověď souseda, který prý Nárožného viděl v osudnou noc ve voze. Doklady a platební karty zavražděných po čase našli exekutoři v klavíru Hany Nárožné.

Motivem vraždy měly být zřejmě složité rodinné i majetkové spory, především o rodinný dům v hodnotě několika miliónů korun, které vyvrcholily tím, že otec syna pár měsíců předtím, než zmizel, vydědil. Oba obžalovaní však vinu popřeli a krajský soud minulý týden už potřetí odmítl obžalobu, které tentokrát již čelil jen Pavel Nárožný.

Důkazy nestačí  

Učinil tak s odkazem na nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něhož byla většina důkazů opatřena nezákonně. Policie je totiž zajistila v prostorách, které jsou před jejím zásahem ze zákona chráněny, tedy v domě zmizelých a v autě pohřešovaného.

„Musí zde existovat výslovný souhlas od oprávněných osob či od soudu. Na obě tato místa se vztahuje speciální režim. Víme ale, že ani u domu, a ani u auta nic takového neexistuje. Jde přitom o důkazy, které jsou pro naše rozhodnutí kategoricky zásadní. A není žádná cesta, jak by se daly zprocesnit. To torzo, které nám zůstalo – a jde jen o nepřímé důkazy – k usvědčení obžalovaného nestačí. Byť jsme přesvědčeni, že vražda manželů se stala a on (Nárožný) na ní nějaký podíl má,“ vysvětlil předseda senátu krajského soudu Vladimír Hendrych.

Případ však ani posledním verdiktem krajského soudu nekončí, neboť státní zástupkyně se proti němu na místě odvolala. Zamíří tedy opět k vrchnímu soudu, který jej krajskému již dvakrát vrátil kvůli způsobu hodnocení důkazů.