"V roce 2000 vybral jako sídlo budovu, která vůbec neodpovídala požadavkům a byla ve špatném technickém stavu. Pro Českou republiku pak uzavřel nevýhodnou smlouvu nejprve na nájem a pak na koupi budovy," sdělila dnes mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová.

Jen na přemrštěném pronájmu měl stát poškodit o milión 225 tisíc korun. Další škodu ve výši jeden a půl miliónu pak měl způsobit při podpisu kupních smluv týkajících se objektu.

Zůstává na svobodě

Podle Kosinové je Zelený stíhaný na svobodě. Jako velvyslanec v Kolumbii působil od prosince 1996 do prosince 2001.

Bývalý velvyslanec se podle ČTK brání tím, že pouze plnil pokyny svých nadřízených na ministerstvu zahraničí. K výběru objektu prý neměl žádné kompetence. "V žádném případě se necítím vinen," uvedl ve své stížnosti. Žádá, aby věc byla znovu přezkoumána.

Dále tvrdí, že sám připravil seznam deseti možných budov, z nichž některá by mohla být koupena nebo pronajata pro český zastupitelský úřad. Delegaci z ministerstva se podle něj žádná z nich nelíbila, vybrán byl nakonec jiný objekt. "Sám jsem byl překvapen, že výše nájmu nehrála žádnou roli...bylo mi sděleno, že to není moje starost," uvedl.