Soud zamítl i odvolání státního zastupitelství a červnový rozsudek upravil pouze ve výroku o náhradě škody. „Obžalovaný, prostřednictvím matky, částečně uhradil škodu vůči pozůstalým, což jsme si i telefonicky ověřili. S ohledem na tuto skutečnost muselo dojít ke korekci výroku o náhradě škody,” uvedl předseda senátu soudu Martin Zelenka.

Zelenka odmítl Babykovo odvolání, ve kterém tvrdil, že se na čin nepřipravoval. To bylo podle Zelenky spolehlivě vyvráceno. „Obžalovaný zcela racionálně pozdravil při odchodu sousedku. Jako racionální chování lze považovat i následné skrývání v lese.

Chtěl bych říct, jak moc lituju svého neuváženého činu. Nikdy jsem čin neplánoval ani nepřipravoval. Babyka

Babykův obhájce Robert Kaše postavil odvolání na tom, že Krajský soud v Plzni nedostatečně zhodnotil všechny dostupné důkazy. „Můj klient vyloučil úmysl usmrtit manželku. Nebylo ani prokázáno, že by čin připravoval. Soud také dostatečně nevyslechl znalce z oboru toxikologie, který by se vyjádřil k možným účinkům otravy na hodnoticí a rozpoznávací funkce mého klienta,“ uvedl Kaše s tím, že nesouhlasí s právní kvalifikací skutku, tedy vraždy s rozmyslem, a požádal soud o přehodnocení činu na prostou vraždu, kde je o dva roky nižší trestní sazba, tedy deset až osmnáct let.

Video

Babyka u krajského soudu v Plzni. Zdroj: Právo

Když dostal poslední slovo Babyka, jen stěží ze sebe soukal věty. „Chtěl bych říct, jak moc lituju svého neuváženého činu. Nikdy jsem čin neplánoval ani nepřipravoval. Největším trestem pro mě je, že jsem v pominutí mysli připravil svou ženu o život,“ řekl soudu v slzách Babyka. Zároveň senát požádal o přeřazení do mírnějšího vězení s dozorem, protože má zájem finančně přispívat na dceru a chtěl by si při výkonu trestu vydělat nějaké peníze.

Státní zástupce věří, že muž jednal s rozmyslem a čin plánoval, a požadoval naopak pro bývalého policistu zařazení do věznice se zvýšenou ostrahou vzhledem k Babykově soudnímu vykázání z bytu kvůli domácímu násilí. Státní zástupce označil čin za tragické vyvrcholení manželských kolizí. Šestnáctiletý trest prý není nepřiměřeně mírný a mohl by být přísnější.

Chtěl zemřít před jejich bytem

Bývalý příslušník cizinecké policie napadl manželku před rokem 28. srpna na chodbě paneláku na plzeňském sídlišti Lochotín. Manželku, ke které měl tehdy soudní zákaz se přiblížit kvůli domácímu násilí, bodl nejméně pětkrát více než dvaceticentimetrovým loveckým nožem.

Babyka šel podle svých slov zemřít před dveře bytu, z něhož ho soud vykázal na dalších 30 dní. „Byl jsem rozhodnutý umřít. Chtěl jsem, aby mě našla mrtvého před bytem, a tak jsem tam vyrazil,“ řekl  Babyka, který předtím vypil lektvar z tisu červeného.

„Ina (manželka) mě překvapila v mezipatře, šla s naším společným kamarádem. Toho jsem požádal, aby mě nechal se ženou o samotě. Neposlechl, a tak jsem sáhl do tašky pro nůž, abych ho postrašil a odehnal pryč. Něco se tam semlelo, to už si přesně nevybavuju. Vím, že on začal utíkat, a já si pak všiml, že Ina leží na zemi a krvácí z břicha. Zazmatkoval jsem a utekl pryč,“ uvedl bývalý policista.

Muž běžel asi sedm kilometrů po okraji Plzně, až doběhl do části Bukovec. „Tam jsem hodiny prostál u kolejí odhodlaný skočit pod vlak. Tu odvahu jsem nakonec neměl,“ přiznal Babyka. Pod kolejemi se pak týden skrýval a sbíral houby, o kterých si myslel, že jsou jedovaté. Detektivové z Generální inspekce bezpečnostních sborů Babyku dopadli 4. září.

Letos v lednu se Babyka ve vězení znovu pokusil o sebevraždu, tentokrát se předávkoval léky. Skončil v nemocnici na jednotce intenzívní péče.