Podle znaleckého posudku byl řidič, který zkolaboval, rizikovým pacientem a k infarktu mohlo dojít i při jiných situacích, jako je třeba velká fyzická zátěž. Podíl stresu byl v tomto případě klíčový. Muž se už před natáčením léčil se srdcem, podstoupil dokonce operaci aorty. Událost prý odkryla závažnost zdravotní situace pacienta, která mohla jindy skončit fatálně. Řidiči na místě poskytl první pomoc rekvizitář České televize Miloš Farský. V současnosti je poškozený v trvalém invalidním důchodu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Nenapadlo mě, že by to mohlo mít takové důsledky, a je mi to velice líto,“ řekl u soudu Potměšil. Plnil prý pouze úkoly dané scénářem, podle kterého měli s Čtvrtníčkem v policejních rekvizitách včetně vozidla zastavovat nic netušící řidiče a hrát si na dopravní kontrolu. K řidičům nejdřív přistupoval Potměšil na invalidním vozíku. Čtvrtníček přišel na scénu později o berlích.

Video

Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil jako policisté v klipu Konta Bariéry

Zdroj: Česká televize

„Myslím, že hlídka musí splňovat určité zdravotní parametry, a to by se neslučovalo s tím, že je na vozíku. Proto mělo být lidem jasné, že se nejedná o skutečné policisty,” konstatoval Potměšil.

Nikdo nám neřekl, že děláme něco nezákonného.producent Jiří Kounický

Autorem nápadu scénky je Petr Čtvrtníček. „Myslel jsem, že když vyleze policista-vozíčkář, bude všem jasné, že je to legrace,“ vypověděl herec. Řidič ale prý ze začátku nepoznal, že se jedná o natáčení skrytou kamerou, myslel si, že jde o skutečnou policejní kontrolu. „Když jsme mu řekli, že je to skrytá kamera, ulevilo se mu a usmál se,“ doplnil Čtvrtníček.

Měli všechna povolení

Producent Jiří Kounický získal pro natáčení veškerá povolení. Věděla o tom prý Městská část Prahy 6, technická správa komunikací, policie a její tiskové oddělení. Na místo přijela dokonce policejní hlídka.

„Nikdo nám neřekl, že děláme něco nezákonného,“ řekl producent Jiří Kounický. Uniformy měli herci zapůjčené z rekvizitáře České televize. Automobil měl na sobě připevněné magnety, takže připomínal policejní auto. Jeho majitel Miroslav Hlinecký uvedl, že se jedná o vozidlo pro filmové účely.

Záběr ze scénky, při které herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil v přestrojení za policisty zastavovali řidiče. Klip vznikl pro pořad České televize Možná přijde i charita aneb Pomáhej s humorem.

Záběr ze scénky, při které herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil v přestrojení za policisty zastavovali řidiče. Klip vznikl pro pořad České televize Možná přijde i charita aneb Pomáhej s humorem.

FOTO: repro ČT

Klip na podporu Konta Bariéry vznikl v srpnu 2012, natáčelo se v pražské Papírenské ulici. Čtvrtníček a Potměšil na sobě měli uniformy a zastavovali řidiče, kteří si mysleli, že jde o skutečnou silniční kontrolu. Nakonec se jim herci představili a zeptali se, jestli nechtějí přispět na Konto Bariéry. Natáčení se zúčastnil i předem domluvený, dnes již zesnulý herec Jan Kašpar, který byl také na invalidním vozíku.

Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil.

FOTO: Petr Horník, Právo

Za poškození cizích práv a přisvojení pravomoci úřadů soud už všem uložil ve zkráceném řízení tresty půl roku až jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky. Advokáti ale podali odpor a soud tak musel nařídit hlavní líčení, které bude pokračovat 19. srpna.