Nahrávku policii předal sedmadvacetiletý Milan Šopor z Havířova. "S manželkou jsme podali žádost o výměnu městského bytu. Kromě toho jsem ještě před svatbou získal družstevní byt. Když jsme podali žádost, zaměstnanec Městské realitní agentury Ivan Lucák nám tvrdil, že jsem měl ze zákona povinnost ihned po svatbě nahlásit se k manželce. To je ale samozřejmě nesmysl, já přece můžu mít družstevních bytů tolik, kolik chci," řekl Právu Šopor.

Dodal, že o úplatek ho Lucák požádal později při osobní schůzce. "Chtěl se sejít na parkovišti. To mi bylo podezřelé, a tak jsem tam přišel náležitě vybaven. Když mluvil o úplatku, hrál jsem mrtvého brouka a nakonec jsme se domluvili, že peníze dostane další den. To už ale nepřišel, asi pojal nějaké podezření," dodal Šopor s tím, že kazetu s hlasovou nahrávkou okamžitě předal policii.

Podezřelý se nařčení brání

Podle severomoravské policejní mluvčí Dagmar Bednarčíkové je případ ve stadiu prošetřování. "Osmatřicetiletý muž je podezřelý z trestného činu úplatkářství," uvedla Bednarčíková a potvrdila, že po zájemci bytu žádal 30 tisíc korun. K předání peněz ale nedošlo.

"Zájemci uvedl, že peníze použije pro bytovou komisi, která výměnu schválí," dodala mluvčí.

Lucák byl v posledních komunálních volbách zvolen do havířovského zastupitelstva na kandidátce ODS, svého mandátu se ale ještě před složením slibu vzdal. Právu se k podezření do telefonu odmítl vyjádřit s tím, že je pracovně zaneprázdněn.

Ředitel Městské realitní agentury Pavel Merta ale řekl, že v písemném prohlášení jeho podřízený popřel, že by žádal jakýkoliv úplatek.