Dnes to uvedla ČTK s odvoláním na mluvčí prvoinstančního soudu Zuzanu Barochovou.

O čtveřici obžalovaných už v lednu rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6. Podle tehdejšího verdiktu bylo stíhání agentů již promlčeno. Státní zástupkyně se však odvolala, protože nesouhlasila s názorem první instance, že čin obžalovaných nemohl způsobit "zvlášť závažný následek". Promlčecí pětiletá lhůta by tak neplatila. U odvolacího městského soudu však neuspěla.

Dopisová bomba způsobila malý požár

Z atentátu se zpovídali nyní devětasedmdesátiletý Jan Ondrovčák a o tři roky mladší František Jehlík, kteří jako šéfové odborů na ministerstvu vnitra podle státní zástupkyně v září 1974 o spáchání atentátu rozhodli.

Bombový útok poté měli provést dva agenti, kteří oficiálně pracovali na československém velvyslanectví v Římě, nyní devětasedmdesátiletý Jaroslav Forst a devětapadesátiletý Milan Jelínek.

Muži podle obžaloby odeslali na Pelikánovu římskou adresu balíček s výbušninou z pošty v Miláně. Zásilka se ale Pelikánovi zdála podezřelá, a proto ji otvíral velmi opatrně. Při tom z balíčku vyšlehl plamen, od kterého chytly záclony. Pelikánovi se ale nic nestalo.

Čtveřice od samého počátku vinu odmítala. Forst prohlásil, že Pelikán asi atentát sám zinscenoval, aby se zviditelnil. Politik zemřel v roce 1999.