Svědek uvedl, že šéf lihové mafie Radek Březina získal od celníků statisíce kolků na lahve. Březina to ale okamžitě popřel a vzápětí popsal svědkovy nelegální obchody s lihem. Požádal pak státního zástupce, aby konal. Soud odkrývá také vazby Březiny na společnosti zpracovávající líh.

O kontaktech na celníky mluvil Milan Mikulášek, který si u Radka Březiny půjčil před lety milión korun na směnku. Březina tvrdí, že měl s Mikuláškem nelegální stáčírnu a od roku 2004 mu prodával líh. "Směnka jistila odebíraný líh," uvedl Březina. Peníze Mikuláškovi a jeho družce prý půjčil na koupi likérky. Směnky údajně napsal na svého bratra Tomáše.

Poté Mikulášek vypověděl, že líh odebíral, ale ne v takovém množství. Neměl mít prý obavu, neboť celníci "dají včas echo". "Radek Březina mi říkal, že má známé na celnici v Ostravě, že mu prodají 300 tisíc kolků s tím, že alkohol půjde na Slovensko," uvedl Mikulášek. Březina to popřel.

Obrátil se na žalobce s výzvou, aby konal. "Byl souzen jen za to málo, co se u něj našlo, ne za to, co jsem mu já dodal," uvedl Březina. V pondělí zase podal u soudu na jiného svědka trestní oznámení.

Další trestní oznámení, tentokrát kvůli podvodu, v úterý podal u soudu Březina na muže z firmy dodávající do Morávia-Chemu šestilitrové plastové kanystry. Důvodem je spor o vrácení půjčených tří miliónů korun. Svědek uvedl, že s Březinou po celou dobu jednal jako s majitelem Morávia-Chemu.

Jako majitel se nikdy neprezentoval 

Březina to nepopřel, prý tak ale nevystupoval. "Potřeboval jsem, aby tam bylo napsané Menšík a aby se o mně nevědělo. Nikde jsem se jako majitel neprezentoval," uvedl Březina. Skryté vazby potvrdil i předchozí svědek Mikulášek, který zase mluvil o spojení Radka Březiny s Likérkou Drak.

Údajný lihový boss už druhý den přebírá u olomouckého krajského soudu za svého bratra, ale i za samotné obhájce aktivitu. Zatímco jeho bratr se před svým propuštěním z vazby ochotně hlásil ke slovu, nyní už většinou mlčí. Pod palbu otázek už sebevědomě dostává svědky Radek Březina.

Soud se zabývá případem, který se týká tří skladů s nelegálním lihem v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, kdy obžalovaní státu údajně způsobili únik na daních téměř půl miliardy korun.

Podle soudce jsou předvolány na tento týden dvě desítky svědků; někteří se ale už omluvili. Objevit by se měli mezi nimi i obvinění v související kauze s lihovou mafií. Zhruba desítku dalších požaduje předvolat obhajoba.