Mařas, který má služební hodnost kapitána a je zařazen na funkci policejního vyšetřovatele, dostal případ přidělen v loňském roce a po několika týdnech ho poslal k ledu s odůvodněním, že k trestnému činu nedošlo.

Plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha, který vyšetřuje trestné činy policistů, obvinění policejního důstojníka na dotaz Práva pouze potvrdil. "Bylo zahájeno stíhání pro trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Nic bližšího zatím nemohu sdělit. Narušilo by se tím celé vyšetřování. Až to bude možné, zveřejníme další podrobnosti," konstatoval Řeřicha.

Případ brutálního vymáhání dluhů

Již citovaný důvěryhodný zdroj uvedl, že Mařas měl dostat úplatek řádově v několika desítkách tisíc korun za to, že dovede do ztracena případ muže z Vietnamu žijícího v Chebu, který se měl dopustit vydírání.

"Zaplatil násilníka, aby ze svého známého vymohl zpět dlužné peníze. Najatý muž dlužníka podle instrukcí cizince skutečně navštívil a pobodal ho nožem. Bylo to jasné. Viděli to další svědci," popsal zdroj, o co v případu šlo.

Mařase, který dostal kauzu na stůl, prý následně kontaktovala přítelkyně podezřelého cizince a údajně se domluvili na výši částky, za kterou mu byl policista ochoten zajistit beztrestnost. "Slíbené peníze dostal," doplnil zdroj s tím, že jsou v této souvislosti jsou prověřovaní ještě další policisté, se kterými Mařas tehdy na případu spolupracoval.

Prověřují se další Mařasovy případy

Na základě zjištěných nesrovnalostí ve vyšetřovacím spise byl později případ znovu otevřen a přidělen jinému vyšetřovateli, který Mařasovo rozhodnutí o odložení zrušil a cizinci sdělil obvinění z vydírání.

Navíc před měsícem policisté z Útvaru boje proti organizovanému zločinu stejnému cizinci rozšířili obvinění ještě o trestný čin obchodování se ženami a skončil ve vazbě. Obviněnému důstojníkovi hrozí až pět let vězení.

Inspekční orgány nyní chtějí zpětně zkontrolovat všechny případy, které Mařas vyšetřoval a skončily odložením. Do minulého týdne byl stíhaný policista v pracovní neschopnosti.