ČTK to dnes řekl Marek Uhlíř z pražské záchranné služby.

Záchranáři byli přivoláni do Prahy 4 k třicetiletému muži v bezvědomí. "Nakonec se ukázalo - a jako se vždy v těchto případech ukáže - byl jenom namol opilý. Jednoho z našich záchranářů kopl do břicha, policistovi způsobil lehčí zranění na hlavě," upřesnil Uhlíř.

Záchranáře podle něj vyšetřil lékař záchranné služby. Muž nemusel být hospitalizován, jeho stav nevyžadoval ani další ošetření. Hned ráno se proto vrátil do práce. "Nebylo to nic tak závažného. Je to věc, která se stává zhruba obden," dodal Uhlíř.

Policejní mluvčí Daniela Razímová sdělila, že vzhledem k šetření případu nelze poskytnout další informace.

S novelou přísnější tresty

Poslední vážnější incident se stal 11. června v Praze. Opilec napadl pracovnici záchranné služby, která mu přijela ošetřit pořezanou ruku. Lékařka skončila s poraněnou hlavou v krčské nemocnici. [celá zpráva]

Policie muže obvinila z ublížení na zdraví, hrozí mu dva roky vězení.

Množící se útoky na záchranáře vyvolaly debaty i mezi právníky a politiky. Podle připravované novely trestního zákona by útočníkům místo nejvýše dvou let za mřížemi mohlo hrozit až pět let vězení. Pokud by však pachatel záchranáře zranil těžce, mohl by si odpykat až dvanáctiletý trest místo nynějšího osmiletého. Za vraždu zdravotníka by soud mohl uložit 15 až 20 let či výjimečný trest, tedy 20 až 30 let nebo doživotí.