„Sdělili jsme mu obvinění z trestných činů svádění k pohlavnímu styku a ohrožování výchovy mládeže. Šetřením bylo zjištěno, že v předchozí době zneužil v několika případech osoby mladší patnácti let. V současné době je případ stále v šetření. Vzhledem k okolnostem a věku poškozených však nebudeme více informací sdělovat,“ řekl Právu ve středu krajský policejní mluvčí Josef Bednařík s tím, že muži hrozí až pět let za mřížemi.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Lidé z domu, kde měl být kněz zadržen, o celé kauze nechtěli diskutovat. „Cože? Vůbec nic o tom nevíme. Jen, co bylo v televizi,“ reagovali na dotazy Práva stejně prakticky všichni.

A obdobně se vyjadřovali i obyvatelé protějšího domu. Jen jeden z nich byl trochu sdílnější. „Toho kněze zadrželi v baráku támhle naproti,“ ukazoval Právu na již zmíněný činžovní dům.

Kněz má nemocenskou 

„Já jsem to ale neviděl. Pouze jsem to slyšel. Říkali to i lidi z televize, co tady u nás natáčeli. U toho jsem byl. Je to hrůza, co se děje. Motá se tu sice dost cizích, nikdy bych si však nepomyslel, že by se tady něco takového mohlo stát. Od té doby, co jsme se o všem dověděli, si děcka hlídáme,“ řekl ještě Právu muž středního věku.

Překvapeni celou kauzou byli i na olomouckém arcibiskupství. „Od policie ani od nikoho jiného žádnou oficiální informaci o tom, co se stalo, nemáme. Víme to jen od vás, z médií. Je-li to pravda, samozřejmě je to velmi smutné. Víc k tomu v této chvíli nemohu říct. Snad jen to, že momentálně je ten kněz ve stavu nemocných,“ řekl Právu ve středu sekretář olomouckého arcibiskupa Petr Gatnar.

„Ten muž je dlouhodobě nemocný a kněžskou praxi tedy nyní nevykonává. Do Přerova jezdil soukromě. S věřícími tam ve styku nebyl. Jeho počínání, bude-li mu prokázáno, nemělo nic společného s duchovními záležitostmi. Žádné kroky v této věci zatím dělat nebudeme, neboť oficiálně o případu zatím nevíme, a navíc šetření je úplně na začátku,“ řekl Právu mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.