"Jen jsem se bránil. Pes byl vzteklý a napadl mě. Tak jsem ho srazil, přišlápl nohou a ovázal smyčku kolem hlavy. Pak jsem psa táhl ke starostovi, ať se podívá, jací zdivočelí psi běhají po vesnici," popsal obžalovaný chvíle z rána 6. května.

Když starostu doma nenašel, vypravil se s dusícím se zvířetem zpět. Pes týrání nepřežil. "Pitva zjistila četné podlitiny a odřeniny až na kost. Břišní dutina byla otevřena a příčinou smrti vnitřní krvácení z roztržených jater a sleziny," přečetl soudce Jaromír Pšenica.

Policisty zavolal svědek Vlastislav Kubánek, který hrůznou scénu viděl z automobilu. "Asi dvacetikilový kříženec vlčáka ještě hýbal ocasem. Hubu měl od krve a bezvládně vyplazený jazyk. Provaz měl kolem krku utažený nadoraz," líčil muž a dodal, že pak obžalovaného viděl i na cestě zpět.

"To už se pes nehýbal a chlap říkal, že ho nikdo nechce na pekáč. To už bylo moc a zavolal jsem policii."

Soudce přitvrdil

I když státní zástupkyně žádala podmíněný trest, soudce přitvrdil a vyřkl osm měsíců vězení. "Případů utýrání zvířat přibývá a viníci se spoléhají, že dostanou maximálně podmínku. Navíc šlo o vysoký stupeň nebezpečnosti, protože pes dlouho trpěl," vysvětlil soudce.

Odsouzený nejprve rozsudek nepochopil. "To jako půjdu do basy? A když se odvolám, tak mi napaří ještě více?" Až bylo jasné, že se státní zástupkyně neodvolá, řekl, že si ponechá lhůtu na odvolání. "To si musím sehnat nějakého právníka. A příště se raději nechám pokousat," dodal.