"Znalec není schopen vypočítat přesnou rychlost vozidla v době nehody. Vypočítal tedy nejnižší možnou rychlost, a nyní tedy víme, že auto v době, kdy opustilo vozovku, jelo nejméně 122,9 kilometru v hodině," vysvětlil mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Pavel Rujbr.

Podle něj je nyní na státním zástupci, který se kauzou zabývá, aby podklady zhodnotil a rozhodl o dalším postupu. Mluvčí přitom nevyloučil, že řidič může být za nehodu i trestně stíhán. Znalci totiž potvrdili, že nehoda se rozhodně nestala kvůli špatnému technickému stavu auta. Ke všem poškozením došlo až po nehodě.

"Očekávám, že rozhodnutí v této věci padne příští týden," doplnil mluvčí. Kauzou se zabývá Okresní státní zastupitelství Brno-venkov, které šetří kriminalitu policistů na jižní Moravě.

Svoboda přežil o vlásek

Služební limuzína byla po nehodě zcela zdemolována. Následky nehody ve vysoké rychlosti byly málem tragické i pro Svobodu - vážně si poranil páteř a musela mu být vyoperována vyhřezlá ploténka.

Audi se Svobodou řídil člen jeho policejní ochranky. Ihned po nehodě mu bylo zakázáno řízení vozidel v zaměstnání. Rychlost vypočítávali experti podle trajektorie letu auta vymrštěného ze silnice a jeho současného stavu. Na místě je přitom kvůli stavbě omezena rychlost na 60 kilometrů za hodinu.

Svobodova zatáčka

"Ze znaleckého spisu zatím nevyplývá, že by posádka nebyla připoutaná, takže se nikdo z nich přestupku nedopustil," poznamenal Rujbr. Vyškovští policisté odmítli komentovat příčinu nehody i rychlou jízdu, protože případem se zabývají příslušníci Inspekce ministra vnitra.

Ministrova nehoda měla však zřejmě pro ostatní preventivní charakter, protože řada řidičů se poučila. V místě, které mezi místními řidiči nese přezdívku "Svobodova zatáčka", se nyní většinou jezdí podle předpisů.

"Dříve se tam jezdilo rychleji, ale po nehodě jsme začali v tom úseku nepravidelně měřit a většina řidičů jezdí podle značení. Pokud tu někdo v současné době překročí rychlost, tak je to zhruba o 5 kilometrů, což není nic závažného," sdělil Právu Alois Gryc z vyškovské policie.