Obvinění souvisí s dotacemi v celkové výši 21 miliónů korun, které muži požadovali po státu v letech 2002 a 2003 na stavbu sportovní haly. Spolu s nimi stíhá i vedoucího odboru územního rozvoje, investic a památkové péče českokrumlovského městského úřadu Lumíra Luštického. Právu to ve středu potvrdila tisková mluvčí Policejního prezidia Blanka Kosinová.

V žádostech podle Kosinové záměrně uváděli nepravdivé údaje a zamlčovali podstatné skutečnosti. Zástupci města podle ní zkreslovali podklady, zejména stav prací a způsob financování. Pokud by v dokumentaci uvedli správné údaje, nikdy by podle Kosinové dotaci neobdrželi.

Komisařka Jana Moravcová z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality v Praze Právu sdělila, že Mikeš podle obvinění žádal o dotaci ve výši 17 miliónů na halu u ministerstva pro místní rozvoj, ačkoliv musel vědět, že na tuto akci dostalo město už peníze od ministerstva školství.

"Zjevně porušil zcela základní podmínky čerpání povodňových peněz, a chtěl na jednu stavbu peníze od státu dvakrát," zdůraznila Moravcová s tím, že mu tak nyní hrozí až dvanáct let vězení. Připomněla, že pokud soud rozhodne o jejich vině, Krumlov bude muset vrátit celou dotaci 21 miliónů korun a k tomu penále, které je v současné době 3,5 miliónu korun. Navíc každý den narůstá o 21 tisíc.

Starostové vinu odmítají

Mikeš obvinění razantně odmítá. Tvrdí, že současné ani minulé vedení radnice nezpůsobilo v souvislosti s činností ve sportovním areálu na Chvalšinské žádnou škodu. Tu naopak napáchala povodeň v roce 2002. "V průběhu povodní a záhy po nich se tady vystřídala řada politiků, slibovali, že v této mimořádné situaci stát zajistí mimořádnou pomoc a zohlední i eventuální nestandardní postupy při jejím poskytování.

Na Chvalšinské silnici stojí nyní funkční sportovní areál s pěknou sportovní halou místo ruiny, která tam po opadnutí velké vody zůstala. Teď si za to současné i minulé vedení radnice vysloužilo trestní oznámení," uvedl Mikeš.

Připomněl že město přijalo od státu mimořádně vypsané dotace, z nichž jednu po vyúčtování vrací a druhou použilo na předpokládaný účel, který slouží lidem "Jednal jsem v dobré víře. Mým úmyslem nebylo někomu škodit, ale naopak vzniklé škody napravit," reagoval na policejní obvinění Mikeš.

Obvinění odmítá i jeho předchůdce Antonín Princ. Ten žádal o čtyřmiliónovou dotaci na halu u ministerstva školství ještě před povodněmi, ale finance město obdrželo až v listopadu. "Podle dotačních pravidel mělo město nejdříve vyčerpat vlastní prostředky a teprve následně využívat státem přidělenou částku, což se nestalo. Navíc peníze měly být prostavěny do konce roku. V listopadu už musel starosta vědět, že to nestihne, proto je měl vrátit," vysvětluje Moravcová.

ODS Mikeše odstavila

"V žádném případě jsem nemohl vědět, že se tyto podmínky nestihnou. Do konce roku jsme měli mít hotovou stavební část a všechno nasvědčovalo tomu, že to zvládneme. Konečné vyúčtování dotace mělo být do března 2003, kdy měla být první etapa stavby dokončena, což jsme splnili," řekl Právu Princ.

Přesto ale celá kauza už začíná mít hlavně pro Mikeše nepříjemné politické dozvuky. Původně měl být totiž kandidátem ODS na senátní křeslo v podzimních volbách. Poté, co se jeho jméno objevilo ve spojitosti s vyšetřováním podvodu v českokrumlovském rozvojovém fondu, kde měli získat prospěch starostovi příbuzní, v primárních volbách neuspěl a skončil překvapivě až čtvrtý.

Navíc se neobjevil ani na kandidátce občanských demokratů do krajských voleb, kde na čelních místech figurují starostové okresních měst, vyjma Mikeše.