„Pachatelé byli připraveni na to, že ohrozí na životě, nebo dokonce o život připraví osádku vozidla. Při plánování akce museli uvažovat o několika alternativách, jednou z nich bylo, že osádka nebude chtít opustit auto, a tedy že budou muset použít střelné zbraně,“ prohlásila státní zástupkyně v závěrečné řeči.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Soud odmítl verzi, že během přepadení vyšly náhodné výstřely. „Na místě se našla více než stovka nábojnic. Tvrzená skla auta byla tak dlouho zasahovaná výstřely na jedno místo, dokud kulky nelétaly přímo do kabiny. Z toho je jen jediný závěr, pachatelé byli srozumění s tím, že při použití takového smrtícího mechanismu mohou zasáhnout osoby. Byla to gangsterská akce, něco takového se vídá jen ve filmech,“ prohlásil při odůvodnění soudce Tomáš Kurfiřt.

Pachatelé při akci nedbali na to, že mohou zabít nejen osádku vozu, ale i další svědky. Stříleli totiž i přímo ve vesnici. „Bylo to mimořádně hanebné jednání,“ dodal Kurfiřt.

Automobil s penězi přepadli v Přemyslovicích na Prostějovsku ozbrojení lupiči.

Automobil s penězi přepadli v Přemyslovicích na Prostějovsku.

FOTO: Jiří Růžička, Právo

Tři maskovaní ozbrojenci zablokovali cestu autu převážejícímu peníze do bankomatů na silnici u Přemyslovic. Dva muži v kuklách namířili na osádku zbraně, položili jim na okno granát a dožadovali se otevření vozu. Osádka auta se ale nechtěla dát, začala před ozbrojenci ujíždět a ti začali střílet. Po krátké honičce, kdy obě auta sjela do blízké vesnice, skončilo auto s penězi se zcela rozstřílenou kabinou a osádce nezbylo než se vzdát. Pachatelé pak přeskládali peníze do svého vozu a z místa činu rychle zmizeli.

Bakalár nevypovídal kvůli nemoci srdce  

„Když nás auto na horizontu a na plné čáře začalo předjíždět, ještě jsme si s kolegou říkali, co to je za blázna. To už nás ale zablokovali, vyskočili dva chlapi a řvali, ať otevřeme. Za mnou stál autobus, tak jsem se rozhodl začít couvat okolo autobusu. V tu chvíli začali střílet. Stříleli do skel a do motoru. Sjeli jsme samospádem do vesnice, to už nám rozstříleli motor. Zase nás dojeli, zablokovali nás a dál stříleli, kulky už létaly kabinou, takže jsme se vzdali,“ vzpomínal řidič vozu s penězi.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Jána Bakalára dopadl Útvar rychlého nasazení

„Přestože pachatelé byli maskováni, bylo zjištěno, že jedním z nich byl právě Bakalár. Jeden z pachatelů totiž krvácel a vyšetřovatelé našli na místě stopy krve. Z nich byla odebrána DNA a shodovala se s profilem DNA obžalovaného v policejní databázi. Podařilo se získat i pachovou stopu z vystřílených nábojnic, která souhlasí s pachovou stopou Bakalára. Pachatelé byli odhodláni za každou cenu dosáhnout svého cíle, tedy získat peníze,“ dodala státní zástupkyně.

Lupič si opatřil falešné doklady

Bakalár si opatřil falešné doklady

FOTO: Policie ČR

Sám Bakalár při prvním soudním stání odmítl vypovídat s tím, že má nemocné srdce. Jeho obhájce pak ve své závěrečné řeči tvrdil, že žádný důkaz proti jeho klientovi nemluví. Bakalár není žádné neviňátko, v roce 1988 totiž postřelil policistu, který jej nachytal při vloupání.