"Jednalo se o devět bodnutí. Jeho lítost nelze považovat za upřímnou a přiznal se až pod tíhou důkazů. Jedinou polehčující okolnost spatřuji v jeho dosavadním řádném životě," prohlásila v závěrečném návrhu.

Morkes během hlavního líčení svůj čin nepopřel, ale tvrdil, že si vzpomíná jen na dvě bodné rány. Znalci však na těle oběti našli celkem deset zranění. "Nejzávažnější byly dvě bodné rány do hrudníku, které poranily pravou srdeční komoru," uvedl soudní lékař Miroslav Šafr. Bezprostřední příčinou smrti bylo vnitřní a zevní vykrvácení. Ženě by nepomohla ani okamžitá lékařská pomoc.

Svěřil se se svou bisexualitou

Psychiatři a psychologové se shodli na tom, že obžalovaný nezvládl silný emoční afekt, vzniklý z náhlého manželského konfliktu. Morkes je bisexuálně zaměřen, což se mu dařilo tajit až do osudného dne.

Zhruba půl roku před tím navázal vztah s mužem z Hradce Králové, s nímž se stále častěji stýkal. Podle spisu se mu také svěřil, že to oznámí manželce. Udělal to loňského 19. prosince a co se potom skutečně stalo, už asi nikdo nezjistí.

Morkes tvrdí, že mu žena vyhrožovala, že už nikdy neuvidí jejich tehdy půlročního syna Vojtěcha. "Udělalo se mi černo před očima a dál si na nic nepamatuji," vypovídal za stálého vzlykání. Po činu jeho afekt rychle vyprchal a snažil se věc prezentovat jako loupežné přepadení.

Fingoval přepadení

"Snažil se zakrýt stopy, sebral z pokladny asi dvacet tisíc korun a fingoval, že poškozená byla přepadena cizí osobou," řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová. "Udělal to proto, že si uvědomil, co bude následovat v souvislosti s jeho malým synem. Stejně by se ale nakonec přiznal," uvedl obhájce František Derik, který se proti trestu okamžitě odvolal.

"Trest považuji za nadměrně přísný vzhledem k dosavadní bezúhonnosti mého klienta, jeho hodnocení okolím a také proto, že znalci mu dávají velkou šanci na resocializaci," připomněl Derik. V závěrečné řeči apeloval na soudce, aby obžalovanému udělili trest pod spodní hranicí zákonné sazby, která je mezi 12 a 15 lety.

Syn obžalovaného je nyní v péči Morkesových rodičů. O svěření do výchovy se uchází také sestra Vojtovy zavražděné matky a soudní řízení, které o tom má rozhodnout, ještě není skončeno.