Inspektor životního prostředí podle policie o úplatek požádal na konci května soukromého podnikatele, kterému hrozila 200tisícová pokuta za nedostatky na stavbě.

Dohodnutou částku podnikatel v pondělí skutečně přinesl, ale předtím uvědomil policii. Ta nepoctivého státního zaměstnance zadržela ihned po předání peněz. Stíhán je pro trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Hrozí mu až pět let vězení.

Chodí stále do práce

Po výslechu na speciálním policejním útvaru pro odhalování korupce byl inspektor propuštěn na svobodu a normálně chodí do práce. "Obviněný muž u nás nadále pracuje, ale byl přeřazen na práci, která s inspektorskou činností nesouvisí. Zůstane to tak do doby, než bude případ pravomocně uzavřen," řekl Právu hlavní inspektor ostravské pobočky ČIŽP Tomáš Stejskal.

Bližší podrobnosti o případu nechtěl sdělit. "Teprve si pročítám spis," dodal. V Ostravě jde podle něj za několik uplynulých let o jediný případ obviněného inspektora.

Stoprocentně vyloučit podobné případy lidského selhání nelze. "Pokud jde o složitější kauzu, chodí na kontroly vždy dva pracovníci. V případě jednodušších případů, jako byl tento, ale chodí jen jeden inspektor. Samozřejmě se snažíme najít nějaký systém, jak podobnému jednání zabránit, všechno ale závisí na lidech," dodal Stejskal.