Mezi místními lidmi panuje strach. "V posledních pár týdnech jsme tu začali postupně ráno nacházet ohořelé odpadkové koše nebo plakáty na plakátovacích plochách. Teď už to ale začíná nabývat dost nebezpečných rozměrů. Nikdo neví, co to je za člověk a kde až se míní zastavit," svěřil se Právu jeden z místních obyvatel.

Hasiči se původně domnívali, že příčinou posledního sobotního požáru byla nedbalost. Po důkladném ohledání požářiště ale potvrdili, že se kloní k verzi úmyslného zapálení. "Navíc se dodatečně ukázalo, že zřejmě ve stejnou dobu se někdo pokusil založit ještě jeden požár nedaleko odtud u dalšího komplexu prodejen. Podpálil tam dřevěné dveře, ale oheň se naštěstí nerozšířil. Kromě toho jsme ve stejnou dobu zasahovali ještě u požáru auta zaparkovaného u kina, kterému někdo podpálil plastový nárazník. Díky včasnému nahlášení není škoda vysoká," popsal mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček. Dva týdny předtím, opět o víkendu, hořelo několik prázdných budov vzdálených asi dvě stě metrů odtud, které jsou určeny k demolici.

Strážníci zvýší dohled

Kvůli ochraně obyvatel bude nyní ohrožená část Malenovic pod větším dohledem městské policie. "Zvýšíme ostražitost. Chystáme jistá bezpečnostní opatření," řekl zástupce velitele zlínské městské policie Milan Caha, konkrétní kroky ale z taktických důvodů neupřesnil.

Všechny požáry už začala vyšetřovat Policie České republiky. Policisté ani hasiči zatím nechtěli specifikovat, jakým způsobem žhář oheň zakládá. "Mohlo by to narušit vyšetřování. Můžeme pouze potvrdit, že ve všech případech je tento způsob shodný," doplnil Mitáček.