Zatímco původně Karpíšek zaplatil přibližně šest korun za metr čtvereční, dnes nabízí realitní kanceláře tyto pozemky za dva tisíce korun za metr čtvereční.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Milióny korun, které teď vyinkasuje za prodej stavebních parcel, mohly totiž klidně skončit v obecní kase. V době, kdy oslovil původního vlastníka pozemků s nabídkou k jejich odprodeji, už věděl, že se s nimi počítá pro bydlení. Místo toho, aby nechal vydělat obec, šel do lukrativního kšeftu na vlastní triko s několika společníky. Obec tak nakonec ostrouhala.

Vůbec jsme netušili, že tenhle pozemek spoluvlastní starosta. Neřekl o tom ani slovo.zastupitel obce

Podle aktuálních údajů z katastru nemovitostí je Karpíšek v šestihektarové lokalitě majitelem dvanácti stavebních parcel o celkové výměře 1,2 ha a dalších pět parcel (1,1 ha) spoluvlastní stejně jako pozemky vyčleněné na komunikace.

Nízká cena

Původním majitelem celého pozemku byl 72letý podnikatel v zemědělství a poslanec Parlamentu ČR Jaroslav Lobkowicz (TOP 09), který ho v polovině roku 2007 získal v restituci jako zemědělskou půdu. Ten Právu potvrdil, že ho Karpíšek kontaktoval s tím, zda by pozemek prodal.

„Už přesně nevím, s jakou legendou přišel, ale rozhodně neříkal nic o tom, že se tam bude stavět. To bychom se asi bavili o jiných penězích,“ řekl Právu Lobkowicz.

Vzpomněl si, že mu tehdy Karpíšek nabídl cenu, která se mu zdála velmi nízká. „Chtěl jsem, aby mi k tomu přidal ještě nějaký pozemek, na kterém bych mohl hospodařit,“ dodal Lobkowicz.

Prodejem stavebních parcel mohly obci přitéci pěkné peníze, které nutně potřebuje, neboť je zadlužená.místní politik

A Karpíšek se začal snažit. Z informací, které Právo zjistilo na katastrálním úřadu, vyplývá, že v březnu 2008 koupil od soukromníka za 125 tisíc korun čtvrtinový podíl na více jak pětihektarovém pozemku v katastru sousední obce Vochov.

Lidé nic netušili

Téměř vzápětí tento pozemek jeho tři spolumajitelé včetně Karpíška směnili s Lobkowiczem za ten jeho s doplatkem tři milióny korun, přičemž Karpíšek se na tom podílel částkou půl miliónu korun. V září téhož roku se pozemek objevil v návrhu územního plánu obce jako zábor zemědělské půdy pro rozšíření hranice zastavitelného území. V únoru 2009 územní plán zastupitelstvo schválilo.

„Vůbec jsme netušili, že tenhle pozemek spoluvlastní starosta. Neřekl o tom ani slovo. Obecně bylo v povědomí, že patří panu Lobkowiczovi, který ho dostal v restituci,“ reagoval na zjištění Práva zastupitel obce Václav Kraus (Šance pro Vejprnice).

Je si jistý, že kdyby Karpíšek tehdy zastupitelům nalil čistého vína, nemuselo by mu to projít s ohledem na možný střet zájmů. „Když mám mluvit za sebe, já bych pro to ruku rozhodně nezvedl. To bych se nemohl podívat do očí lidem v obci, kteří mě zvolili, abych hájil jejich zájmy a ne osobní zájmy starosty,“ prohlásil Kraus.

Starosta neodpověděl 

Další místní politik Ladislav Vostrý (TOP 09) k tomu řekl, že starosta klidně mohl Lobkowiczovi nabídnout, že pozemek od něho koupí nebo smění obec. „Následným prodejem stavebních parcel mohly obci přitéci pěkné peníze, které nutně potřebuje, neboť je zadlužená,“ uvedl Vostrý.

Právo Karpíška kontaktovalo, aby se vyjádřil k tomu, zda své jednání nepovažuje za střet zájmů. „Odpovědět nemohu, neboť vaše zjištění se zásadně liší od skutečnosti,“ reagoval bez bližšího vysvětlení politik, který jakožto zvolený zástupce občanů je svým voličům přímo odpovědný a neměl by jednat proti jejich zájmům.

Podle zákona o střetu zájmu navíc platí, že veřejnému zájmu musí dát veřejný funkcionář vždy přednost a nesmí využívat svého postavení ke svému prospěchu. Karpíšek je rovněž vázán etickým kodexem krajského zastupitele a mělo by pro něj platit, že se zdrží takového jednání, které by vedlo ke střetu veřejného zájmu s jeho zájmy soukromými.