Ladislav Matuš dostal přísnější trest kvůli opakovanému porušení zákazu řízení motorových vozidel, jízdě pod vlivem alkoholu a kvůli krádežím.

„Obžalovaní napadli poškozeného zákeřným a zlým způsobem, a to na místě veřejnosti přístupném a před svědky. Toto jednání doprovázeli slovními výhrůžkami o smrti,” uvedl předseda senátu Jan Faschinbauer s tím, že soud neshledal žádnou polehčující okolnost.

Zabijeme tě, chcípni, vypálíme ti barák – s těmito slovy zaútočili Matušovi loni v září na místního občana Jiřího Sýkoru. Mlátili ho dřevěným hranolem a kopali do něho. „Útok byl veden na hlavu,“ upozornila státní zástupkyně Jana Fišerová. Podle ní napadený muž schytal nejméně pět úderů hranolem a stejný počet kopanců. [celá zpráva]

„Jejich běsnění trvalo přes minutu. Chránil jsem si hlavně hlavu a snažil se údery dřevěným hranolem vykrývat rukama. Pak mně kopem do břicha vyrazili dech, a tak jsem utekl schovat se k sousedovi a zavolal policii,“ popisoval útok 53letý Sýkora.

Poslal na nás dokonce i skiny. Nadával, že jsme cigoši, špíňáci.odsouzený

Podle něj se na místě začali srocovat další členové romské rodiny včetně matky jednoho z obžalovaných. „Místo aby je krotila, tak je vybízela k dalším útokům,“ dodal.

Ladislava Matuše se po dechové zkoušce snaží uklidnit obhájci

Ladislav Matuš přišel na jedno z minulých jednání opilý.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

Podle Ladislava Matuše se nic takového nestalo. „Je to úplná lež. Ten den byl Sýkora ožralej. Chtěl, abych zavolal Davida, a pak se spolu začali škádlit. Drželi se za svetr. Slyšel jsem, že David říká, aby z něj Sýkora nedělal zloděje. Chtěl jsem, aby toho nechali, že je může přejet auto. Poslechli mě. Pak Sýkora zavolal policii a ta nás odvezla na záchytku,“ prohlásil Ladislav Matuš.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Matušovi ze Strýčkovic před soudem. Zdroj: Právo

Podle něj si Sýkora mohl způsobit zranění v práci. „Každou chvíli na něj něco padalo,“ dodal. Tvrdil, že Sýkora nabádal své kamarády k násilí proti jeho rodině. „Poslal na nás dokonce i skiny. Nadával, že jsme cigoši, špíňáci,“ uvedl 13krát soudně trestaný muž.