Podle Barbory Bukovské z pražské Poradny pro občanství jde zřejmě o historicky první případ, kdy soud prokázal, že by někdo odmítl ubytovat zájemce kvůli barvy pleti.

Firma s rozsudkem nesouhlasí a zřejmě se proti němu odvolá k vrchnímu soudu.

Ostravská Romka I. L., která chce zůstat v anonymitě, žije se dvěma nezletilými dětmi v nevyhovujících podmínkách bez teplé vody. Proto se svým známým loni v červenci navštívila ubytovnu Metalurg a informovala se o možnosti pronajmout si garsonku pro čtyřčlennou rodinu. Rozhovor natáčela skrytým diktafonem.

"Ihned po vstupu do kanceláře ji ale zaměstnankyně firmy odmítla s tím, že ubytovací kapacity jsou zcela naplněny a žádný byt není k dispozici. Také tvrdila, že ubytování nebude ani v dlouhodobé perspektivě, protože na bydlení se prý čeká až dvacet let," uvedla Bukovská.

Další návštěvě byt přislíbila

Pět minut po romské návštěvě vstoupila do kanceláře dvojice "bílých" zaměstnanců pražské poradny, kteří předstírali zájem o ubytování.

"Stejná pracovnice jim okamžitě nabídla volnou dvojgarsonku, kterou si mohli vzápětí prohlédnout a byli informováni, že po složení kauce a zaplacení měsíčního nájmu se mohou ihned nastěhovat," dodala Bukovská.

Ředitel firmy Rental Company, která kromě Metalurgu provozuje například i hotelový dům Vítek, odmítá, že šlo o rasovou diskriminaci. "V našich ubytovnách bydlí několik stovek Romů, takže nelze hovořit o nějakém rasismu. Divím se, že tato kauza vůbec vznikla," konstatoval ředitel Jiří Kučera.

O případu odmítnutí romských zájemců, který má firmu stát 50 tisíc korun, se ale nechtěl bavit. "Na jedné straně nás město kritizuje za to, že u nás bydlí hodně Romů, a zároveň nás chtějí trestat, když náhodou někoho neubytujeme," řekl pouze. Kromě vyplácení nemajetkové újmy musí provozovatel ubytovny poslat odmítnuté Romce také náklady, písemnou omluvu a zaplatit soudní výlohy.

Romská poradkyně ostravského magistrátu Lýdia Poláčková si nemyslí, že by ubytovny v Ostravě ve velké míře znevýhodňovaly romské etnikum. "Vždyť tam převážně bydlí právě Romové. Ale v tomto případě šlo zřejmě opravdu o diskriminaci," řekla.