Soudy tak musí v každém konkrétním případě skutek pečlivě dokázat, a ne se uchylovat k argumentaci, že členové národnostní skupiny specifické trestné činy páchají, a proto je nepochybně páchal i obžalovaný.

Konstatoval to Nejvyšší soud (NS) v případu Vietnamce, kterého chytili celníci na ruzyňském letišti s třemi desítkami falešných kabelek Luis Vuitton a Burberry v krabici.

Muž tvrdil, že krabici převážel na prosbu své známé, která ho poprosila, zda by jí z Vietnamu nepřivezl nějaké věci, a navíc prý vůbec netušil, co v krabici veze. Takovou obhajobu ale pražské soudy smetly ze stolu s tím, že Vietnamci jsou pašeráci a podobné argumenty by prý vedly jen k závěru o absolutní demenci obviněného.

Případ projednají znovu 

Soudy pak muže potrestaly podmínkou s tím, že obviněný jako obchodník, který do Vietnamu běžně cestuje, velmi dobře ví, jaké zboží je nutné proclívat a co by se stalo, kdyby s krabicí s kabelkami zamířil k celní kontrole. Proto prý úmyslně prošel bezcelní zónou.

ČTĚTE TAKÉ
Jak rozpoznat padělky světových značek od originálů? Řiďte se přesnými tipy

„Takový postup vietnamských občanů je velmi hojný. Trestná činnost takovéhoto charakteru s odkazem na tvrzení obviněných o tom, že zboží dovážejí do České republiky pro jiného, nevěda o tom, co dovážejí, a že se jedná o zboží od někoho, nikoliv zboží, se kterým disponují oni, se neustále opakuje,“ vysvětlili verdikt soudci pražského městského soudu.

„NS má za to, že v případě trestní věci nebylo soudy nijak prokázáno, zda obviněný skutečně měl nějakou vědomost o tom, jaké zboží převáží. Argumentace soudů obou nižších stupňů spočívající v tom, že se dopustil jednání, které je běžnou praxí občanů Vietnamu, je naprosto nedostačující,“ konstatovali soudci NS v čele s Pavlem Šámalem s tím, že se případem bude muset nyní znovu od začátku zabývat Obvodní soud pro Prahu 6.