I podle dosavadní právní úpravy bylo sice možné násilníka trestně stíhat, aby ho ale policie mohla obvinit z ublížení na zdraví, musela jeho oběť zůstat po útoku nejméně sedm dní v pracovní neschopnosti.

Nyní ale bude pro jeho obvinění stačit, když jeho chování vůči partnerovi či jiným lidem, kteří s ním žijí ve společném bytě nebo domě, bude možné označit jako týrání. A pod toto označení patří i méně intenzivní fyzický, psychický či ekonomický nátlak.

Naprosto zásadní a klíčovou novinkou pak je fakt, že k trestnímu stíhání agresora podle nového paragrafu již nebude potřeba souhlasu oběti. I dosud bylo totiž možné stíhat nejvážnější projevy domácího násilí podle jiných ustanovení trestního zákona (například jako ublížení na zdraví, omezování osobní svobody nebo vydírání), oběť ale musela se stíháním svého manžela, druha nebo jinak blízkého člověka souhlasit, a souhlas musela dokonce dávat opakovaně.

V praxi to pak vypadalo tak, že oběť souhlas ke stíhání často vůbec nedala nebo ho nakonec odvolala, protože na ní pachatel vyvíjel nátlak.

Je to jen první krok

"Novinku velmi oceňujeme, ale je to jen první krok a určitě bychom uvítali další," řekla Právu Marie Vavroňová, ředitelka občanského sdružení Rosa, které pomáhá ženským obětem domácího násilí.

Situaci obětí by podle Vavroňové velmi pomohl například institut dočasného vykázání pachatele z bytu, jako je tomu například v Rakousku, ale i postih těch, kteří ženu různým způsobem pronásledují.

"V naší poradně se hodně setkáváme s neustálým zastrašováním klientek, například posíláním esemesek, se slíděním a špehováním. To všechno jsou věci, které náš právní řád neřeší, ale těm ženám to působí obrovské trauma," uvedla Vavroňová.

Podle jejího názoru je ale naděje, že se situace, včetně postupu policie vůči obětem domácího násilí zlepší. "Mladí policisté na policejních akademiích se už učí, jak v takovýchto případech jednat, pro ty stávající pak Rosa i další organizace organizují školení. Myslím si, že policie bude v takovýchto případech zasahovat stále účinněji," soudí Vavroňová.

Podle výzkumu Sociologického ústavu se ve svém životě setkalo z některou z forem násilí v rodině 38 procent českých žen. "Máme sto třicet až sto padesát klientek ročně. V osmdesáti procentech případů jsou svědky násilí děti, a to je alarmující," dodává Vavroňová.