Případ se začal odvíjet zhruba před rokem, když se rodiče s tehdy zhruba roční Veronikou, dvouletým Jaromírem a desetiletou Kristýnou ocitli na ulici. Úřednice z Prahy 5 jim navrhly, aby své děti dočasně dali do tzv. Klokánka, což je zařízení FOD rodinného typu  pro děti, které potřebují bezprostřední pomoc. O sourozence se tedy od září začali starat manželé Jiránkovi v Lázních Libverda v Libereckém kraji.

"Přestože jedenáctiletá dívka nakonec utekla a pak se dostala do diagnostického ústavu, ty malé děti tam zůstaly a velice dobře prospívaly," uvedla Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí.

"Úředníci z Prahy 5 se k nám po čase přijeli podívat a uznali, že děti si u nás zvykly a prospívají. V té době nás vysloveně přemlouvali, abychom si je vzali do pěstounské péče," popisovala Eva Jiránková, která se se svým manželem Josefem stará o tři děti v pěstounské péči a další tzv. klokánkovské. Celkem však u nich nemůže být více než deset dětí.

 

Obě strany se obviňují ze lži

 

Po zhruba tři čtvrtě roce biologičtí rodiče požádali o umístění do dětského domova blíž k Praze. Odůvodnili to tím, že mají vůči Klokánku řadu výhrad a hlavně nemají možnost své potomky vídat.

 

"Děti měly být původně umístěny v Praze. Fond je samovolně přemístil, doslova odcizil, mimo Prahu s tím, že při nejbližší příležitosti budou převezeny zpátky do metropole. Za tři čtvrtě roku se tak ale nestalo, ačkoliv místa v pražských Klokáncích byla," řekla vedoucí oddělení péče o rodinu a děti na Praze 5 Věra Husáková. "Za celou dobu tady rodiče ani jednou nebyli, nebo se nezeptali, jak se jejich dětem daří," sdělila Jiránková.

Podle Husákové nemohli své potomky navštívit, protože neměli peníze na cestu a telefonický kontakt je u tak malých dětí nemožný.

"Je to nesmysl. Rodiče nikdy nepožádali o to, že by je chtěli mít v Praze. Pak jsme ale navrhli, že je přesuneme, pokud si to rodiče budou přát," reagovala Vodičková.

Ministerstvo stížnost zamítlo

O osudu malé Veroniky a jejího bratra Jaromíra nakonec začátkem května rozhodovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 Vilma Ondrová. Nařídila ústavní výchovu. "Rodiče s tím souhlasili, je to banální případ," sdělila soudkyně a dál se o tom odmítla bavit.

Minulý týden v pondělí si tak biologičtí rodiče pro své děti přijeli a navzdory protestům manželů Jiránkových je odvezli do dětského domova ve Zbraslavi u Prahy.

"Nebyl důvod pro nařízení ústavní výchovy. Pokud měli (rodiče - pozn. red.) výhrady, měli dát najevo nespokojenost. Úřednice návrhem ústavní výchovy vysloveně porušily zákon, podle kterého má rodinná péče před ústavní přednost. Navíc nikde není řečeno, že se má rozhodovat podle přání rodičů," domnívá se Vodičková, která v tomto případě podala stížnost na ministerstvo práce a sociálních věcí.

Husáková z Prahy 5 však uvedla, že její oddělení chtělo zabránit odcizení dětí a rodičů. "Naším prvořadým úkolem je zachování rodiny a je důležité, aby rodiče a děti byli v kontaktu. Rodiče o ně mají evidentní zájem. Od té doby, co jsou jejich děti u Prahy, je každý den navštěvují. Navíc jim pomáháme sehnat práci a bydlení. Jakmile budou schopní se o své děti řádně postarat, budou jim vráceny," brání se Husáková a dodává: "My máme svědomí čisté. Zákon jsme neporušili, jednali jsme podle rozhodnutí soudu. Také máme stanovisko ministerstva, které stížnost paní Vodičkové zamítlo."

Podle Vodičkové je ale zarážející, že o nejstarší dceru Kristýnu rodiče přílišný zájem nejeví. V ústavu ji prý ani jednou za dva měsíce nenavštívili.