Třetí muž, který obrazy na zakázku maloval, zůstal na svobodě, protože policisté na něj ani návrh na uvěznění nepožadovali.

"Žalobkyně podala návrh až po stanovené osmačtyřicetihodinové lhůtě. Jinak jsem rozhodnout podle zákona nemohl," řekl soudce David Otevřel, podle kterého by jinak 56letý Jan T. a jeho syn z Moravských Budějovic na Třebíčsku ve vězení skončili.

Chyba nastala v tom, že státní zástupkyně při podávání návrhu na vzetí do vazby považovala lhůtu od času zadržení, který byl uvedený v protokolu. Podle soudu však začala lhůta na dobu nutnou k podání návrhu na vzetí do vazby běžet v okamžiku, kdy byli skutečně omezení na svobodě.

Policista: Nic dramatického se neděje

Policisté se nedomnívají, že by jim tento krok nějak komplikoval vyšetřování a stíhání může klidně pokračovat na svobodě.

"Nic dramatického se neděje. Navíc spousta informací, které v sobotu zveřejnila MF Dnes, není pravdivá a jsou tam zkreslené údaje. My zatím žádné podrobnosti k případu neuvolníme," řekl Právu náměstek jihomoravského policejního ředitele Roman Heinz.

Padělatele obrazů mnoha českých mistrů policie dopadla v pondělí 24. května v rámci akce nazvané Trojský kůň. Zadržení byli tři muži, z nichž dva zadávali zručnému malíři, které obrazy má namalovat a pak je prodávali přes galerie a aukční síně. Policii se podařilo zadržet 161 padělků obrazů Jana Zrzavého, Kristiána Kodeta, Kamila Lhotáka, Václava Špály a dalších mistrů.