"Důkazy, že obžalovaný poškozenou nejprve nožem zranil a následně ji usmrtil, existují," zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Jindřich Fastner. Kříž byl odsouzen pouze za ublížení na zdraví s následkem smrti. Křížův obhájce Miloš Červinka s rozsudkem nesouhlasí a je připraven jít s případem k Nejvyššímu soudu.

"Neprokázalo se, že by jediný důkaz nade vší pochybnost svědčil o tom, že se můj mandant jednání dopustil," uvedl. Státní zástupce Zdeněk Topinka, který případ označil za jeden z nejkomplikovanějších za posledních deset let, však o Křížově vině nepochybuje. "Jsem naprosto přesvědčen, že tam došlo k vraždě," tvrdí Topinka.

Pražský vrchní soud o Křížovi rozhodoval už podruhé. Ženu její přátelé viděli naposledy v roce 1993 odcházet z hospody v Křížově doprovodu. Manžel později nalezl v blízkosti hřbitova džíny své ženy. Případ byl před deseti lety odložen pro nedostatek důkazů.

Tělo zřejmě spálil v krematoriu

Kauzu otevřelo státní zastupitelství znovu loni v dubnu. Rozbor stop na nalezených džínách prokázal ženinu krev a ještě krev stejné skupiny, jakou má Kříž, nedošlo však k testům DNA, které by dokázaly viníka spolehlivě určit.

Kříž před deseti lety uvedl na policii, že do ženy, která u něj byla na Vinohradském hřbitově, strčil, a ona upadla a udeřila se do hlavy. Tělo údajně hodil do kontejneru na zvadlé květiny. Svou původní výpověď pak záhy popřel a tvrdil, že ženu pouze doprovázel a u hřbitova se rozešli.

Tělo ženy se však nikdy nenašlo a kriminalisté se domnívají, že je Kříž spálil v krematoriu.