Jak ale mladý muž sám tvrdí, často se chtěl vrátit a podat svědectví o pozadí machinací. Vždy však údajně převládl strach z výhrůžek, že se ho organizátoři nezákonných obchodů chtějí zbavit. Nakonec ho loni na podzim zatkla ukrajinská policie právě ve chvíli, kdy se vracel domů.

Od pondělí se zpovídá před senátem Krajského soudu v Ostravě. Podle obžaloby měl vyučený uzenář český stát koncem roku 1993 připravit o 96 miliónů na daních. "S lehkými topnými oleji jsem nikdy neobchodoval," začal ale Hanák svoji několikahodinovou výpověď.

Prý byl pouze bílý kůň, na jehož jméno si obchodníci založili účet a na ten posílali peníze, získané rozsáhlými machinacemi. "Oni jenom zneužili mojí svízelné situace," dodal muž.

Podepisoval prázdné papíry

V roce 1993, kdy se s údajnými organizátory podvodů potkal, měl Hanák značné problémy s podnikáním. Pak přišli zmínění obchodníci, kteří za něj zaplatili dluhy a nabídli mu možnost výdělku. Musel si ale podle svých slov založit konto a údajně také pod nátlakem podepsat několik prázdných papírů.

"Pak jsem šel s jedním z nich do banky a na účtu jsem měl sedm nebo osm miliónů, které jsem pro něj vybral. Vůbec nevím, jak se tam tolik peněz vzalo," vyprávěl Hanák před soudem.

Místo zaměstnání smrt 

Stejní lidé mu pak slíbili i zaměstnání na Ukrajině. Teprve tam se údajně dozvěděl, že je zapleten do podvodů s LTO a v České republice mu hrozí zatčení.

Dozvěděl se také, že lidé, kteří ho k machinacím přivedli, zaplatili jeho známému Ukrajinci za fyzickou likvidaci osm tisíc dolarů. Najatý vrah Hanáka varoval a ten se začal skrývat. Najatý vrah tvrdil, že udělal svou práci.

Jeho společníci však měli později zjistit, že Hanák žije, a tak se s ním spojili a vyhrožovali mu prý smrtí, pokud se vrátí do České republiky.

Hlavní líčení potrvá až do pátku. Mezi vyslýchanými svědky budou i podnikatelé, kteří byli za machinace s lehkými topnými oleji již dříve odsouzeni k mnohaletým trestům.