Čtrnáctiletý trest vyměřil útočníkovi Krajský soud v Hradci Králové, vloni jej potvrdil Vrchní soud v Praze. V následném dovolání muž tvrdil, že se vraždy nedopustil. Nepodařilo se podle něj prokázat, že skutek spáchal právě on. Naznačoval, že klíčová výpověď jeho bývalé přítelkyně mohla být zaujatá.

Podle NS však justice čin hodnotila správně. "Soud prvního stupně se s provedenými důkazy vypořádal jak jednotlivě, tak ve vzájemných souvislostech," píše se v usnesení. NS rozhodl už koncem loňského roku bez veřejného jednání, v úterý usnesení zpřístupnil v databázi.

Čin se stal v dubnu 2012 v bytě, kde oběť nechávala přespávat útočníka i s jeho přítelkyní. Pachatel svého známého napadl nejdříve pěstmi, poté ho nejméně třikrát udeřil kladivem. Způsobil mu rozsáhlá poranění hlavy, která si vyžádala operaci a specializovanou péči. Nakonec však lékaři zraněnému nedokázali pomoci, zemřel v červnu 2012 na zápal plic.

Proti rozhodnutí NS se nelze odvolat. Teoretickou možností je ústavní stížnost. Odsouzený by však musel argumentovat porušením svých základních práv.