Loni 24. května večer měl Sýkora v Teplicích na zahájení lázeňské sezóny nožem zaútočit na Roma s nožem, poté měl zranit i další dva lidi. Sýkora byl pod vlivem alkoholu, telefonem ho přivolal jeho známý s tím, že má problémy se skupinou šesti osob.

Za tou se vydali a on ve vzniklé potyčce vytáhl nůž. Jednoho z mužů měl dvakrát bodnout, jedna rána zasáhla srdce a následná zranění byla neslučitelná se životem a muž po převozu do nemocnice zemřel. Pak měl nožem zranit i další dva muže, jednoho měl bodnout do hrudníku, druhého do ruky a ucha.

Romům měl nadávat

„Je mi líto, co se stalo. Na nikoho jsem neútočil, naopak jsem se bránil. Měl jsem strach,“ hájil se u soudu obžalovaný Sýkora. Mrtvý si měl podle jeho výpovědi zranění způsobit sám. Na místo ho prý zavolal kamarád, že mu Romové něco sebrali u stánku a měl s nimi konflikt. Společně je dostihli a on nic nedělal. Romové ho pak prý napadli tyčí, ale neví, že by někoho bodl, prý se jen jednou nožem ohnal.

Romům měl rasisticky nadávat. „Vy černý svině, zbijeme vás a příště se vyrovnáme. Černý svině, vy buzeranti,“ četl předseda senátu Roman Felzmann jednu ze svědeckých výpovědí. Sýkora ale rasistické nadávky popřel, prý to bylo obráceně a nadávali Romové.

Soud bude v dokazování pokračovat i v dalších dnech ledna, hlavní líčení je naplánováno až do příštího týdne.