Z jednací síně odešel invalidní mladík Nektalov jen s dvouletou podmínkou. Hrozilo mu ale až osm let za mřížemi.

„Motiv nebyl ziskuchtivý. Snažil se lidem spíše pomoct než z toho profitovat. Stačila mu pochvala. Když už dostal nějaké peníze, tak je využil k tomu, aby se ještě zdokonalil, a ne aby za ně odjel například na dovolenou,“ řekl předseda senátu Josef Junek.

Upozornil ale na to, že obžalovaný byl na takové rozumové výši, aby věděl nebo alespoň mohl vědět, že provádí něco nekalého, a dokázal se ovládnout.

Soudce neskrýval překvapení nad tak markantním rozsahem pirátovy aktivity, nicméně nároky filmových distributorů jej nepřesvědčily, aby rozhodl o povinnosti uhradit obžalovanému škodu.

Operovali mu mozek

„Smysl trestního řízení je posuzovat zejména vinu a trest a o náhradě škody rozhodovat tam, kde je to prokazatelně jasné. Což v tomto případě není,“ prohlásil Junek.

Budu sekat latinu. Počítač jsem prodal. odsouzený

I žalobkyně v závěrečné řeči poukázala na to, že vyčíslená škoda představuje jen předpokládaný ušlý zisk, a ne škodu skutečně vzniklou.

„Nejen po dobu podmínky, ale až do konce života budu sekat latinu. Počítač jsem prodal a nechci ho ani vidět,“ jásal Nektalov. Přiznal, že po takovém maléru čekal, že půjde do basy, a už přemýšlel i o tom, jak bude splácet milióny. Teď si vydechl, rozsudek je pravomocný.

S Nektalovem se přitom osud vůbec nemazlil. V dětství mu lékaři operovali mozek a od té doby je mladík z Lesné na Tachovsku ochrnutý na levou část těla, špatně mluví i slyší. Většinu dosavadního života strávil po nemocnicích, léčebnách a rehabilitačních ústavech. Neměl žádné kamarády, jeho jediným přítelem byl počítač a více než v reálném světě žil v tom internetovém.

Stačilo poděkování a uznání

U monitoru dokázal sedět nepřetržitě třeba i celý týden. „Na začátku jsem se přihlásil do diskusního fóra, kde se lidé baví o filmech. Zjistil jsem, jak to funguje, tak jsem se do toho zapojil. Chtěl jsem se vyrovnat těm, co to uměli, a být ještě lepší. Neustále jsem na sobě pracoval, až jsem se dostal do fáze, kdy jsem si získal jejich obdiv,“ uvedl mladík před soudem.

Stačily mu děkovačky od lidí za to, že jim umožňuje stahovat filmy zadarmo. „Byl jsem za to vděčný, pochvaly mě motivovaly k tomu, abych oslovil ještě více lidí,“ pokračoval Nektalov s tím, že peníze, které později začal dostávat za odměnu, použil na to, aby se dostal k novým filmům.

Nektalovova osobnost je podle psychiatričky Miroslavy Synkové narušena hrubým zásahem do mozku, který souvisí s neurologickým zákrokem v dětství.

„Není tak schopen se orientovat v realitě. Nedokáže ani pochopit a rozpoznat protiprávnost svého chování,“ prohlásila Synková.

Potvrdila, že jeho jednání rozhodně nebylo motivované penězi. „Toužil po uznání. Byla to jediná oblast, ve které toho vzhledem ke svému zdravotnímu hendikepu mohl dosáhnout. Mohl se cítit, že je užitečný, že je něco platný,“ uzavřela lékařka.