V srpnu loňského roku nejprve senát Krajského soudu ve Zlíně dvojici mladíků, kteří po domech nabízeli výhodnější ceny energií, zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Vrchní soud však vrátil koncem podzimu případ k došetření. Nyní se stejný senát zabývá dvojicí Maroš Straňák, David Šimon opětovně. Nachází se však v jiné situaci.

V pondělí u hlavního líčení vypovídal muž, kterému se ve vazbě svěřil s loupežným přepadením právě Straňák.

Maroš Straňák od prvopočátku popírá svou vinu.

Maroš Straňák od prvopočátku popírá svou vinu.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

„Říkal, že vlítli na nějakého „dědka“ a že se jim to nepovedlo. Prý vylezl z domu, odhodil kuklu a právě té lituje, že ji tam nechal. Tvrdil mi, že dostal tip od svého komplice. Mám za to, že to udělal, ale tvrdím jen to, co říkal on (Straňák). Radil jsem mu, ať se přizná, ale měl strach, že dostane doživotí. Tvrdil, že mělo jít o klasickou loupež, ale nějak se to zvrtlo. Byl na dně, jako člověk bez duše. Měl strašné výčitky,“ potvrdil u soudu svědek Milan Rakaš, který byl ve vazbě kvůli téměř čtyřicetimiliónovému podvodu s nemovitostmi.

Šimona poslal soud do vazby 

Jeho výpověď znamená posun v šetření případu. Podle Straňáka je však lživá. „Podám na něj trestní oznámení pro křivé svědectví,“ sdělil u soudu na adresu svědka obžalovaný Straňák. Ten byl, na rozdíl od svého komplice Šimona, dosud stíhán vazebně. Po pondělní Rakašově výpovědi soud uvalil vazbu i na Šimona.

Dvěma obžalovaným hrozí za brutální vraždu seniora až doživotní trest. K tragické loupeži došlo podle státního zástupce Lea Foltýna v září 2011. Útočníci podle obžaloby napadli starého muže v jeho domě. Nejdřív ho škrtili a poté bili do hlavy, zřejmě plynovou pistolí, kterou vlastnil Straňák. Důchodce udeřili asi třicetkrát. Podle soudních znalců útok nemohl přežít. Poté z domu odnesli několik tisíc korun a menší množství zlatých šperků, které důchodce vlastnil s manželkou. Oba obžalovaní od prvopočátku vinu popírají.

Policisté po činu na okraji vesnice objevili kuklu a rukavice a o několik kilometrů dál mobil zemřelého důchodce. Na těchto předmětech byly pachové stopy obžalovaných. To však dosud byl jediný důkaz o jejich případné vině. Hlavní líčení bude pokračovat v polovině ledna, soud hodlá vyslechnout další muže, kteří byli ve vazbě se Straňákem.