Z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti byli obžalování ošetřující lékařka Michaela Lepší, která u dítěte určila nesprávnou diagnózu. Dále vedoucí lékař nemocnice Jaroslav Hlad a primářka oddělení jednotky intenzivní péče (JIP) Daniela Pousková, protože tehdy nasadili do služby na JIP lékařku bez atestace a s pouhou dvouletou praxí.

Nespáchali trestný čin

Příčinou smrti malé pacientky bylo udušení poté, co se v důsledku zánětu hltanové příklopky uzavřely horní cesty dýchací. Znalci se shodli na tom, že Lepší nebyla vzhledem ke své nezkušenosti schopná odhadnout vývoj onemocnění nebo zajistit průchodnost dýchacích cest.

Doktorka se hájila tím, že všechny příznaky nasvědčovaly akutnímu zánětu hltanu. Také odborníci uvedli, že průběh onemocnění byl atypický. "Beru tento případ jako neúspěch, je mi líto pacientky, ale jako lékařka jsem neudělala nic špatně," řekla již před časem Lepší.

"Jednání Michaely Lepší soud zhodnotil jako nedostatečné lékařské umění, které ale nenaplňuje znaky trestného činu. Správnou diagnózu neurčila ani dětská lékařka s třicetiletou praxí, na kterou se rodiče Barborky nejprve obrátili. A stejně tak lékař záchranné služby, který malou pacientku převážel do nemocnice sv. Jiří," odůvodnil dnes své rozhodnutí soudce David Protiva.

Osvobození zbývajících dvou lékařů pak vysvětlil tím, že v té době neexistoval žádný předpis, který by nařizoval, že na JIP nemůže sloužit lékař bez atestace. Lékařům hrozil až pětiletý trest.