Podobný ochranný systém je přitom podle důvěryhodného zdroje z armádních kruhů dobře známý i u nás. Deníku Právo bývalý armádní zaměstnanec prozradil, že takováto zařízení používali i čeští diplomaté a zpravodajové na českých ambasádách v zahraničí.

„Jde o zařízení instalované přímo v trezoru. Většinou v jeho dveřích je uložená nálož, která se iniciuje, když je otevřena neodborným způsobem. Tedy neoprávněnou osobou. Taková destrukce má za úkol zničit veškeré dokumenty uvnitř trezoru tak, aby nepadly do nesprávných rukou,“ prozradil účel takovýchto zařízení zdroj Práva.

Školili se nejméně dva lidé

V minulosti podle něj šlo o běžnou praxi, která se nevyhnula ani některým českým ambasádám.

„I na našich úřadech příkladně za minulého režimu byla takováto zařízení. A bylo jen na zodpovědné osobě, zda si ho do trezoru nechá nainstalovat či nikoli. Přestože se do něj ukládají často kryptologicky chráněné dokumenty, tedy zakódované, hlavním úkolem tohoto systému je obsah trezoru chránit, v akutním případě zničit vše, co je uvnitř. Vždy jsou však k otevírání trezoru proškolené minimálně dvě osoby, které jsou oprávněné ho bezpečně otevřít,“ vysvětlil bývalý armádní zaměstnanec.

Video

Výbušný systém byl součástí trezoru, tvrdil mluvčí ambasády. Zdroj: Novinky.cz

První otázka, která se při této variantě příčiny neštěstí nabízí, je, jak to, že velvyslanec nebyl obeznámen s tímto systémem, proškolen, a jak je možné, že při detonaci utrpěl tak vážná zranění, kterým po pár hodinách podlehl.

„Přestože se mi jeví tato varianta jako pravděpodobná, je trochu nepochopitelné, že o tom systému nebyl informován velvyslanec, který trezor otevřel. Další nešťastnou okolností je, že byl zřejmě opravdu v bezprostřední blízkosti trezoru, a proto ho nálož při výbuchu tak vážně zranila. Ovšem i popis jeho zranění odpovídá výbuchu, ke kterému v trezoru po jeho neodborném otevření pravděpodobně došlo,“ doplnil zdroj deníku.

 V palestinské rezidenci v Praze byly nalezeny nelegální zbraně
Výbušniny se v trezorech používaly naposledy po druhé světové válce
 Experti prozkoumají kromě vybuchlého trezoru i původ dosud neznámé látky
 Výbušnina byla součástí trezoru, tvrdil mluvčí palestinské ambasády. Teď to popírá
 Velvyslanec Palestiny, který se zranil při výbuchu v pražském bytě, zemřel