Soud tak vyhověl návrhu obhajoby, která právě trest na samé spodní hranici zákonné sazby i mírnější typ káznice požadovala.

Vyloupit zastavárnu se Mudruňka neplánovaně rozhodl loni 28. dubna. Tvrdil, že ho k tomu dovedla finanční tíseň partnera, s nímž tehdy žil. Ublížit prý nikomu nechtěl. Když ho ale prodavačka přistihla, ž v místnosti otvíral jeden ze šuplíků, začala křičet. Obžalovaný se lekl, chytil ji pod krkem a přetáhl přes pult. Zakryl ženě rukou ústa a snažil se svou oběť tlačit před sebou do zadní místnosti. Pak ale oba ztratili stabilitu. Žena upadla tváří na podlahu a podstatně robustnější pachatel celou svou vahou na ni.

Bezvládně ležící prodavačku, která utrpěla četná závažná poranění, mj. "devastující poranění mozku", zanechal násilník v tratolišti krve. Poté sebral nejrůznější věci a peníze v celkové hodnotě více než 25 tisíc korun.¨

Žena na následky zranění 2. května v nemocnici zemřela. Mudruňka se k činu doznal, odmítl jen, že by na svou oběť, jak mu kladla za vinu obžaloba, ještě na zemi útočil.

Nelítosný útok obžaloba neprokázala

"Trest ve výši 12,5 roku, který navrhovala obžaloba, by byl nepřiměřeně přísný. Je sice zřejmé, že užil násilí, aby se zmocnil cizí věci, a že opustil prodejnu a poškozenou nechal svému osudu, ale na druhé straně je třeba brát v úvahu, že následek, který v důsledku jeho jednání vznikl, je nedbalostní. Brutální útok, jak se o něm v této kauze hovořilo, nebyl prokázán. Navíc obžalovaný šetření napomáhal, doznal se a svého činu i litoval," řekl mj. ve zdůvodnění rozsudku předseda senátu olomouckého KS Bohuslav Mierva.

Mudruňova obhájkyně Jilie Xinopoulusová, která si ve vztahu k případnému odvolání ponechala stejně jako státní zástupkyně Michaela Šoková, lhůtu verdikt soudu kvitovala. "Je to spravedlivé rozhodnutí. Jsme spokojeni," řekla Právu Xinopoulosuvá. "Po písemném vyhotovení rozsudku zvážím všechny okolnosti. Pravděpodobně se ale odvolám. Trest se mi zdá přece jen nízký," uvedla Šoková.