„Vrtulník spadl poblíž hřiště ve Štěpánově. Hasiči, kteří vyjeli na místo, po dohašení vrak prohledali. Uvnitř našli ostatky mrtvého člověka,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

„Šlo o zcela nový stroj CH77, který si převzal muž z Prahy na letišti v nedalekých Bohuňovicích a poté v něm odtamtud odletěl. Vrtulník krátce nato spadl poblíž hřiště ve Štěpánově. Pilot byl v kabině sám. Bližší okolnosti zjišťujeme, příčiny bude šetřit ústav pro vyšetřování leteckých nehod,“ řekl Právu krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Trosky vrtulníku

Trosky vrtulníku

FOTO: Petr Marek, Právo

„Stál jsem na dvoře, najednou jsem uslyšel strašnou ránu, podíval jsem se nahoru a uviděl jsem vrtulník, z něhož šel černý dým. Sedl jsem proto na kolo a rychle jel na místo. To už stroj padal dolů. Když jsem tam dorazil, sundal jsem bundu a pilota, který byl v plamenech, jsem z vraku vytáhl. Hned jsem ho začal hasit. Také jsem se podíval, zda žije, ale nic. Už mu nebylo pomoci. Za chvíli se tam objevili obecní strážníci, přijela sanitka, hasiči a policajti,“ řekl Právu svědek neštěstí Dušan Gono.

Havárie vrtulníků nejsou v Česku časté. Nejhorší nehoda v posledních deseti letech se na českém území stala v září 2004. V troskách vojenského vrtulníku Lynx, který se zřítil poblíž letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, tehdy zahynulo šest britských vojáků, účastníků cvičení Flying Rhino.

V roce 2004 ještě přišel o život pasažér vrtulníku typu Robinson 22, který se zřítil do lesa nedaleko Čeřenic na Benešovsku. V listopadu 2010 spadl na pole nedaleko obce Náklo na Olomoucku malý vrtulník, jehož pilot na místě zemřel. Loni v květnu si havárie vrtulníku vyžádala dva lidské životy poté, co se u obce Šindlovy Dvory na Českobudějovicku zřítil dvoumístný vrtulník typu Robinson 22.

Zdroj: ČTK