Jak Právo informovalo, případ z podnětu státního zastupitelství letos v létě otevřel Úřad pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu (ÚDV) kvůli podezření z mocenského ovlivňování. [celá zpráva]

Hlaváčka jakožto klíčového svědka, který podle některých indicií nemusel být při zpracování znaleckého posudku objektivní, nemohli vyšetřovatelé ÚDV dlouho najít. Jeho jméno se dostalo do povědomí veřejnosti v polovině 90. let, kdy se zapletl do jednoho z největších drogových obchodů v historii země. Za podíl na výrobě a distribuci desítek kilogramů extáze si odseděl pět let a po propuštění z výkonu trestu se po něm slehla zem.

Znalec je v domově důchodců 

Reportér Práva ho nyní vypátral v domě pro seniory v Újezdci u Klatov. „Vzpomínám si, že k nehodě došlo v Malechově, někde u dětského hřiště. Ten kluk odtud běžel rovnou na silnici. Řidič vůbec nereagoval a rovnou ho nabral,“ lovil Hlaváček v paměti. Vybavoval si i to, že tam bylo špatně postavené zábradlí.

„Vůbec neplnilo funkci zábrany, ještě jsem se ptal na národním výboru, kdo takovej nesmysl vymyslel,“ dodal. Když přišla řeč na to, jestli prověřoval rychlost vozidla a jeho technický stav, pokrčil rameny. „Dělat se to má, ale jestli jsem to řešil i v tomhle případě, už nevím,“ řekl.

Nedokázal si ani vzpomenout, jestli u řidiče po nehodě dělali dechovou zkoušku na alkohol.

Při rozhovoru přiznal, že se s dotyčným policistou znal. „Že by měl někdo z papalášů zájem na tom, abych ho přikryl a zahrál to do autu, si už nevzpomínám. To se mi stalo v jiném případě, ale obráceně. Když boural farář z Velhartic, tak po mně chtěli, aby posudek dopadl v jeho neprospěch,“ prohlásil Hlaváček, který se zotavuje z úrazu. Spadl ze schodů na záda a nemůže chodit.