„V obou žalobních návrzích byla žaloba zamítnuta jako nedůvodná. Jak co se týče omluvy za nedostatečný dohled na pavilonu, tak co se týče snížení lidské důstojnosti během pobytu v nemocnici,“ řekla Právu mluvčí soudu Markéta Puci.

Proti rozsudku je možné odvolání do patnácti dnů, není tak zatím pravomocný. Musilová naznačila, že odvolání ještě zváží, u Vrchního soudu v Praze však už jednou neuspěla.
„Bojím se, že by to byl další zbytečný spor,“ řekl Právu právní zástupce Bohnic Tomáš Němeček.

Kdyby ale pacientka zůstala v domácí péči, asi by nedopadla jinakprávník Tomáš Němeček

Zároveň zopakoval, že nemocnice kauzu vnímá od začátku jako nešťastnou a ani po vítězství u soudu nemá pocit výhry.

V domácí péči by zřejmě dopadla stejně

„Tady není prostor pro nějaký triumfalismus,“ konstatoval Němeček. „Samozřejmě je nám líto, co se stalo. Kdyby ale pacientka zůstala v domácí péči, asi by nedopadla jinak,“ podotkl právník.

Podobně ve zdůvodnění rozsudku argumentovala i soudkyně Dagmar Stamidisová. „V té době (převozu do nemocnice) už se zraňovala, byla potlučená, měla podlitiny po celém těle, spáleninu,“ podotkla soudkyně. V léčebně byla proto, že byla agresivní, předtím se o ni starali rodiče.

Nemocnice navrhuje smírčí mši

Návrh nemocnice uspořádat spolu s pozůstalou rodinou smírčí mši, prý platí. Matka by ale podle Němečka měla vynechat mediální výroky, že se v léčebně s pacienty zachází jako s opicemi. Musilová je pronesla v nedávných zpravodajských relacích od soudu. „To personál léčebny hodně urazilo,“ dodal právník.

Matka mrtvé dívky Jaroslava Musilová

Matka mrtvé dívky Jaroslava Musilová

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Matka ústav žalovala o omluvu za to, že zdravotníci podle ní podcenili dohled nad její retardovanou 30letou dcerou Věrou, která zde v dubnu 2006 zemřela v síťovém lůžku. Udusila se vlastními výkaly. Podle Musilové personál léčebny nejen zanedbal péči, ale pacientku navíc ponižoval tím, že ji ostříhal dohola a poutal k mobilní záchodové míse.

Nemocnice odůvodnila holení pacientů rozmnožením vší a fixace na míse pomocí pásu není prý poutáním, které by znemožňovalo pacientovi z klozetu odejít.