Pod přezdívkou hacker fbc se vypracoval až na vrchol pomyslného žebříčku počítačových pirátů, kteří ve velkém zpřístupňují na internetu autorsky chráněné filmy. To ho v úterý přivedlo před Okresní soud v Tachově. Hrozí mu až osm let vězení.

„V průběhu let 2009 až 2012 umožnil neoprávněné stažení více než čtyř tisíc titulů, čímž filmovým distributorům způsobil škodu 25 miliónů korun,“ uvedla státní zástupkyně Pavlína Kropáčková. Podle ní obžalovaný filmy nahrával na tzv. filehostingové servery určené ke sdílení dat. Odtud si je mohl na internetu stáhnout jakýkoliv uživatel, a to ať už s poplatkem, nebo s omezenou kvalitou služby bez poplatku.

Chtěl se vyrovnat kolegům

„Od provozovatelů těchto serverů za počet stažených souborů obdržel odměnu ve výši téměř 62 tisíc korun,“ dodala žalobkyně. Podle České protipirátské unie jde o jeden z největších případů nelegálního šíření filmů po internetu v republice.

Nektalov působil dojmem člověka, který vůbec nechápe, co u soudu pohledává.

„Na začátku jsem se přihlásil do diskusního fóra, kde se lidé baví o filmech. Zjistil jsem, jak to funguje, tak jsem se do toho zapojil. Chtěl jsem se vyrovnat těm, co to uměli, a být ještě lepší. Neustále jsem na sobě pracoval, až jsem se dostal do fáze, kdy jsem si získal jejich obdiv,“ uvedl mladík, který má plný invalidní důchod.

U počítače dokázal sedět nepřetržitě třeba i celý týden. „Stačilo si chvilku zdřímnout na klávesnici a jel jsem dál. Lidé mi děkovali, že jim umožňuji stahovat filmy zadarmo. Byl jsem za to vděčný, jejich pochvaly mě motivovaly k tomu, abych jich oslovil ještě víc,“ pokračoval Nektalov s tím, že peníze, které později začal dostávat ze serverů jako odměnu, použil na to, aby se dostal zase k novým filmům.

Počítač: jediné spojení se světem

Zmínil také, čím vším si prošel ve druhé polovině dosavadního života. „Začalo to ve dvanácti letech operací mozku. Při ní mi doktoři porušili nervové centrum. Rok jsem ležel bez hnutí na lůžku. Následovaly další hospitalizace v různých zdravotnických zařízeních. Nejdřív jsem se pohyboval na vozíčku, pak v chodítku a teď už používám jen hůl. Levá strana těla ale pořád nefunguje, v ruce nemám ještě pořádně cit, nohu jsem donedávna tahal za sebou a část obličeje mám nenávratně zpitvořenou,“ líčil mladík zdravotní peripetie.

Podle svých slov byl pořád někde zavřený, a tak jediné spojení se světem měl přes počítač. Psychiatrička Miroslava Synková před soudem uvedla, že Nektalovova osobnost je narušena hrubým zásahem do mozku, který souvisí s neurologickým zákrokem v dětství.

„Není tak schopen se orientovat v realitě. Nedokáže ani pochopit a rozpoznat protiprávnost svého chování,“ prohlásila Synková. Potvrdila, že jeho jednání rozhodně nebylo ziskuchtivé. „Toužil po uznání. Byla to jediná oblast, ve které toho vzhledem ke svému zdravotnímu hendikepu mohl dosáhnout. Mohl se cítit, že je užitečný, že je něco platný,“ uzavřela lékařka.