Hlavní obsah

Soud odškodnil dva Romy za napadení, dostanou 70 tisíc

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Plzeň

Soud v Plzni ve středu přiznal odškodné dvěma ze šesti Romů z Klatovska, kteří se ho domáhali žalobou na ochranu osobnosti. Hlavní napadený Miroslav Červeňák má podle soudního rozhodnutí dostat 60 tisíc korun, další člověk, jenž byl také terčem útoku, 10 tisíc korun.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Tři muži a tři ženy se domáhali odškodnění za trauma prožité při útoku dvou mladíků v červenci 2011. Jako satisfakci žádali částky od 25 000 do 60 000 korun.

Událost se stala předloni v Nýrsku. Tehdy pětadvacetiletý Jiří Miškovič a o čtyři roky mladší Václav Boublík podle žaloby napadli Romy. Za rasově motivovaný útok jim loni klatovský soud vyměřil podmíněné tresty. U plzeňského soudu, který řešil odškodnění za trauma, Romové tvrdili, že se obávají toho, že by se útok mohl opakovat a že by jim útočníci mohli podpálit dům.

"Pohrdali námi jakožto bytostmi. Nadto se postavili do role jakýchsi vykonavatelů spravedlnosti, kteří nás potrestají za to, že vůbec existujeme," uvedli v žalobě.

Soudce Karel Svoboda při přiznání odškodného vycházel i z posudků znalců. Podle nich trpí Červeňák generalizovanou úzkostnou poruchou, kterou ale měl i před útokem. Po něm se u něj však začala rozvíjet posttraumatická stresová porucha. Dostal tak 60 000 korun, které žádal. Dalším terčem útoku byla Jitka Vačková, která původně žádala 45 000 korun a dostane 10 000 Kč. Útočníci se ji pokusili zasáhnout baseballovou pálkou.

Napadení mužům oplatili 

Podle znalců se u ní v souvislosti s tímto incidentem začala projevovat úzkostná porucha. "V případě ostatních žalujících se nejednalo o subjekty útoku, nebyl vůči nim veden," uvedl soudce. Neexistují ani posudky znalců, že by u nich po incidentu nastala porucha prožívání. Podle soudu se zbylí čtyři Romové určité satisfakce dočkali, hned po útoku totiž napadení mužům oplatili.

U soudu také zaznělo, že například Anna Červeňáková, která žádala 30 000 Kč, byla nedávno odsouzena za vydírání, když chtěla odradit svědky od výpovědi v případu pohlavního zneužívání pětiletého dítěte. Soudce přihlédl i k výpovědím starosty Nýrska a dalších lidí, že v oblasti jde o ojedinělý incident.

"Je také pravda, že rodina Červeňákova má do jisté míry problematickou pověst – dochází k potyčkám mezi jejími příslušníky," uvedl soudce.

Útočníci se považují za oběti 

Boublík a Miškovič jakoukoli vinu či rasově motivovaný útok na romskou rodinu v Nýrsku odmítli. Oba se naopak stále považují za jejich oběti. Řekli, že proti Romům nic nemají a mají mezi nimi i kamarády a bývalé spolužáky. "Sám tento rozsudek vnímám jako zdravý kompromis," řekl právní zástupce Boublíka a Miškoviče Rostislav Netrval. O podání odvolání se musí poradit s klienty.

Právní zástupce Romů David Oplatek uvedl, že spokojen je jen částečně, soud Romům vyhověl ze třetiny. "Právo na ochranu osobnosti by mělo náležet i těm, kdo se snaží pomoci napadeným," řekl. Potvrdil, že rozhodnutí by bylo možné považovat za precedentní, bude ale nutné počkat, až nabude právní moci.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám