Tři muži a tři ženy se domáhali odškodnění za trauma prožité při útoku dvou mladíků v červenci 2011. Jako satisfakci žádali částky od 25 000 do 60 000 korun.

Událost se stala předloni v Nýrsku. Tehdy pětadvacetiletý Jiří Miškovič a o čtyři roky mladší Václav Boublík podle žaloby napadli Romy. Za rasově motivovaný útok jim loni klatovský soud vyměřil podmíněné tresty. U plzeňského soudu, který řešil odškodnění za trauma, Romové tvrdili, že se obávají toho, že by se útok mohl opakovat a že by jim útočníci mohli podpálit dům.

"Pohrdali námi jakožto bytostmi. Nadto se postavili do role jakýchsi vykonavatelů spravedlnosti, kteří nás potrestají za to, že vůbec existujeme," uvedli v žalobě.

Soudce Karel Svoboda při přiznání odškodného vycházel i z posudků znalců. Podle nich trpí Červeňák generalizovanou úzkostnou poruchou, kterou ale měl i před útokem. Po něm se u něj však začala rozvíjet posttraumatická stresová porucha. Dostal tak 60 000 korun, které žádal. Dalším terčem útoku byla Jitka Vačková, která původně žádala 45 000 korun a dostane 10 000 Kč. Útočníci se ji pokusili zasáhnout baseballovou pálkou.

Napadení mužům oplatili 

Podle znalců se u ní v souvislosti s tímto incidentem začala projevovat úzkostná porucha. "V případě ostatních žalujících se nejednalo o subjekty útoku, nebyl vůči nim veden," uvedl soudce. Neexistují ani posudky znalců, že by u nich po incidentu nastala porucha prožívání. Podle soudu se zbylí čtyři Romové určité satisfakce dočkali, hned po útoku totiž napadení mužům oplatili.

U soudu také zaznělo, že například Anna Červeňáková, která žádala 30 000 Kč, byla nedávno odsouzena za vydírání, když chtěla odradit svědky od výpovědi v případu pohlavního zneužívání pětiletého dítěte. Soudce přihlédl i k výpovědím starosty Nýrska a dalších lidí, že v oblasti jde o ojedinělý incident.

"Je také pravda, že rodina Červeňákova má do jisté míry problematickou pověst – dochází k potyčkám mezi jejími příslušníky," uvedl soudce.

Útočníci se považují za oběti 

Boublík a Miškovič jakoukoli vinu či rasově motivovaný útok na romskou rodinu v Nýrsku odmítli. Oba se naopak stále považují za jejich oběti. Řekli, že proti Romům nic nemají a mají mezi nimi i kamarády a bývalé spolužáky. "Sám tento rozsudek vnímám jako zdravý kompromis," řekl právní zástupce Boublíka a Miškoviče Rostislav Netrval. O podání odvolání se musí poradit s klienty.

Právní zástupce Romů David Oplatek uvedl, že spokojen je jen částečně, soud Romům vyhověl ze třetiny. "Právo na ochranu osobnosti by mělo náležet i těm, kdo se snaží pomoci napadeným," řekl. Potvrdil, že rozhodnutí by bylo možné považovat za precedentní, bude ale nutné počkat, až nabude právní moci.