Mrtvého Housku podle informací Práva našel majitel chomutovské stavební firmy Vlastimil Rindoš, který s ním měl v domě domluvenou schůzku. Tělo leželo před garáží a bylo přikryté celtou, policie však na místě nebyla, tělo tak musel přikrýt vrah. V celém domě bylo rozsvíceno. To nasvědčuje tomu, že vrah v domě hledal nějaké materiály.

Čtěte také: Partner ústecké exhejtmanky Vaňhové Roman Houska byl zavražděn

„Bydlím tady v ulici, střelbu jsem ale neslyšel. Prý pana Housku nalezli s prostřelenou hlavou u garáže,“ řekl Právu jeden z obyvatel ulice Kamenný vrch. Z toho lze soudit, že vrah byl profesionál a k Houskově likvidaci použil zbraň s tlumičem.

Vůz pohřební služby v ulici Kamenný vrch, kde byl Houska zavražděn.

Vůz pohřební služby v ulici Kamenný vrch, kde byl Houska zavražděn.

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

Houskova partnerka, někdejší ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, byla v té době na zasedání městské rady. Z jednání odešla poté, co se o události dozvěděla. Někdo jí telefonoval, nebyla to ale policie.

K vile v chomutovské ulici Kamenný vrch, v níž žil zavražděný Roman Houska se svou partnerkou Janou Vaňhovou, přijel v úterý dopoledne i hasičský vůz s plošinou.

K vile v chomutovské ulici Kamenný vrch, v níž žil zavražděný Roman Houska se svou partnerkou Janou Vaňhovou, přijel v úterý dopoledne i hasičský vůz s plošinou.

FOTO: Karel Otcovský, Právo

Houskovu vraždu v úterý ráno potvrdil ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. "Mohu potvrdit, že Roman Houska zemřel násilnou smrtí," řekl Právu Jakovec. Na dotaz, zda vražda mohla mít politické souvislosti, prohlásil, že to nelze vyloučit, ale v současnosti ani potvrdit. Jediné, co vyloučil, je sebevražda. Více odmítl říci s tím, že na případ je uvaleno informační embargo.

Po pachateli policisté pátrají. Ulice je pořád celá uzavřená. Ráno přijel hasičský vůz s plošinou, pomocí kterého vyšetřovatelé prohledávali okapy.

Roman Houska na archivním snímku z roku 2005

Roman Houska na archivním snímku z roku 2005

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

„Je to tragická událost a je mi líto Jany Vaňhové. Věřím, že policie zločin vyšetří a dopadne pachatele,” komentoval vraždu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Stíhání kvůli vyhrožování soud zastavil 

Houska byl v minulosti obžalován z toho, že měl v 90. letech vydírat a vyhrožovat podnikatelům, kteří se účastnili dražeb budov, jež chtěl získat pro sebe. Protože se stíhání příliš vleklo, krajský soud je v roce 2005 zastavil.

Vila v chomutovské ulici Kamenný vrch, v níž žil zavražděný Roman Houska se svou partnerkou Janou Vaňhovou.

Vila v chomutovské ulici Kamenný vrch, v níž žil zavražděný Roman Houska se svou partnerkou Janou Vaňhovou.

FOTO: Karel Otcovský, Právo

Za „neodsouzeného vyděrače“ jej téhož roku označil jeho spolustraník Jan Piegl, který poukazoval na nejasný způsob, jakým Houska zbohatl v roce 1997 na prodeji pozemků pro chomutovský hypermarket Globus, a obvinil ho z rozkrádání krajského rozpočtu. Houska tehdy na Pieglovi vysoudil omluvu.

Video

V Chomutově byl zavražděn vlivný člen ČSSD Roman Houska.

VIDEO: Aleš Pelikán, Právo

Houska, jenž působil také jako asistent sociálnědemokratického poslance Jaroslava Krákory, byl v ČSSD v Ústeckém kraji vlivnou osobou. V krajské organizaci strany patřil ke skupině, která vystupovala proti někdejšímu předsedovi Petru Bendovi.

Když Bendu vystřídal v čele regionální organizace ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera, Houska se zviditelnil tím, že mu jako dar přinesl pětilitrovou lahev dvanáctileté whisky. Bendovo rozhodnutí znovu nekandidovat tehdy komentoval slovy: „Dostal strach.“