Páteční Právo na případ z úterní noci upozornilo jako na ukázku benevolentního přístupu k nebezpečnému chování piráta silnic.

Řidič silného vozu se řítil po okraji Prahy až 240kilometrovou rychlostí, kličkoval mezi ostatními auty a honil se s policií, dokud se hlídkám nepodařilo ve spolupráci s řidiči nákladních aut silnici uzavřít.

Z auta odmítl vystoupit, policisté ho museli vytáhnout s namířenou zbraní, i přesto se jim bránil.

Nadýchal 0,9 promile alkoholu, o pouhou desetinu méně, než kolik představuje hranice pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Hrozila mu pokuta

Přesto státní zástupkyně původně rozhodla, že bude policie věc řešit jako přestupek. Zde by řidiči hrozila maximálně dvacetitisícová pokuta a zákaz řízení.

V pátek ale policisté se žalobci případ přehodnotili. „Od pátku jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení,“ řekl Právu ředitel pražské policie Martin Vondrášek.

Podle něj pouze noční směna vyhodnotila případ mírněji než policisté a žalobci, kteří ho převzali později.

„V mimopracovní době došlo k předběžnému právnímu posouzení mezi službu konajícím policistou a žalobcem. Pak se vyhodnotil důkazní materiál a druhý den jsme se dostali k jinému závěru,“ vysvětlil posun ředitel Vondrášek.

Pokud policie řidiče porsche obviní, bude mu místo pokuty hrozit trest od tří do osmi let.