Politička byla hostem sympózia nadace Hannse Seidla, jehož tématem bylo mimo jiné obchod s lidmi v českoněmeckém příhraničí a nelegální migrace. Zlodějka se pustila do díla v okamžiku, kdy cizinka v houfu dalších lidí procházela kolem zpívající fontány. "Zaposlouchala se do melodie Beethovenovy deváté symfonie, kterou právě hrála fontána a ztratila přitom ostražitost," řekl Jindřich Malota z české sekce nadace Hanse Seidela, která sympozium pořádala.

 "Skupinu delegátů ze sympózia jsem ve chvílích volna mezi jednáními doprovázel při pochůzce městem osobně. Když jsme míjeli fontánu, přiběhl za mnou německý kolega a upozornil mě, že paní poslankyni někdo na ulici okradl. Tlumočil její slova v tom smyslu, že se na ní namáčkla nějaká žena a pak že si všimla, že má otevřenou kabelku, kde ji chyběla peněženka. Hned jak jsme se rozhlédl po kolonádě, viděl jsem tři ženy, které podle mého policejního instinktu ke korzujícím turistům rozhodně nepatřily.

Požádal jsem dva německé policisty v civilu, aby mě doprovázeli a vyrazili jsme směrem k podezřelým ženám," vybavoval si Kerbic okamžiky, které předcházely celému zákroku. Když se trojice policistů v nažehlených oblecích přiblížila k ženskému trojlístku, neměl sebemenší tušení, že brzy spadne klec. "Jakmile jsem na ně promluvil česky a prokázal se odznakem policie, byly viditelně překvapené. Jedna z nich držela v ruce peněženku, která patřila německé poslankyni.

Měly rumunské pasy

Když jsme chtěl po nich doklady totožnosti, předložily rumunské pasy. To už jsem mobilem volal policejní hlídku a ženy zadržel do jejího příjezdu. V peněžence zůstalo úplně všechno od kreditních karet, přes peníze v hotovosti až po průkazu poslankyně," vzpomínal Kerbic. Byl si podle svých slov vědom toho, že než by zmobilizoval policisty z příslušného rajónu, kapsářky by mohly zmizet. a lup mezitím utratit.

"Musel jsem se rozhodnout rychle. Nebyl čas dávat rozkazy ale jednat. Naposledy jsem zatýkal zločince někdy před rokem 1995, než jsem se dostal do funkce policejního ředitele," uvedl dále Kerbic. Jak dodal, byl rád, že to šťastně dopadlo. "Jinak by to byla pěkná ostuda. Teď naopak němečtí kolegové viděli, jak rychle policie u nás pracuje," těšilo policejního šéfa.

Ještě týž den policisté ve spolupráci s místními strážníky zadrželi na kolonádě další tři kapsáře, dvě ženy a jednoho muže. "Velmi mě to překvapilo. Nikdy jsme neměli s pouličními kapsáři ve městě problémy. Doufám, že to byl vyjímečný případ a už se to nebude opakovat," uvedl starosta Mariánských Lázní Luděk Nosek (nezávislý) s tím, že za největší bolístku města z kriminálního pohledu považuje krádeže aut.