"Pachové stopy obžalovaného na dvou kladivech a dvou sekyrách svědčí o jeho vině stejně jako další stopy, které se našly na místě činu. To, že se pokusil zavraždit čtyři osoby, svědčí o jeho krutosti a brutalitě. Ovládací složky u obžalovaného byly sice sníženy alkoholem, ale při činu nevymizely. I to je důvod k výjimečnému trestu," uvedl předseda senátu Miloš Žďárský.

K tragédii došlo poprvé loni 11. dubna večer na nádraží ve Žďáru nad Sázavou, kdy dvakrát bodl 34letého Adolfa S. Tomu přispěchal na pomoc 26letý Roman M, kterého Zelený bodl taky. K druhé tragédii došlo 25. července v domku Jana Š. v Počítkách na Žďársku, kdy v rozmezí 4 hodin dvěma sekyrami a dvěma kladivy napadl na čtyři muže .Obžalovaný se s nimi hádal, protože dva ho dřív okradli a chtěli, aby proti nim nesvědčil.

Majitel domku sedm ran kladivem do hlavy nepřežil a jeho mrtvola zůstala ležet v přístěnku. 61letý Josef C. se po sedmi úderech ještě popálil, když spadl na žhavá kamna. František K. trpí po tříštivé zlomenině lebky ztrátou paměti a není schopen poznat ani svoje rodiče.

Obžalovaný muž se k činu nepřiznal. Uvedl sice, že ke konfliktním situacím došlo, že si není vědom, že by byl schopen sám takovou hrůzu spáchat. "Nejsem si vědom, že bych toto všechno udělal, to není možné," řekl v závěrečné řeči Zelený, který se nechtěl dívat nikomu do očí, jako by se styděl.

K rozsudku se nikdo nevyjádřil a pokud se státní zástupce nebo obžalovaný odvolají, bude se případem zabývat Vrchní soud v Olomouci.