Dnes o tom informovala mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Šetření policie se dalo do pohybu na základě reportáže odvysílané v televizi Nova a po oznámení vedoucí pedagožky na policejním oddělení v Křivoklátě.

"Policisté zahájili šetření pro podezření ze spáchání trestného činu neposkytnutí pomoci," sdělila Budská.

Pro pomoc si měli dojet sami

Policie zjistila, že prvních pět žáků Základní školy Jižní IV z Prahy 4 onemocnělo minulý čtvrtek v noci. Děti trpěly zvracením, bolestmi břicha a průjmy. Ráno je učitelky odvezly k dětské lékařce do Rakovníka. Doktorka jim řekla, že jde o střevní virózu se silným průběhem, která do 24 hodin odezní.

Nemoc se však mezi dětmi rychle šířila a nevyhnula se ani učitelům. "Vedoucí pedagogického dozoru proto v sobotu telefonicky kontaktovala lékařskou službu první pomoci v Rakovníku, kde jí bylo sděleno, že dětská pohotovost byla v Rakovníku zrušena," pokračovala Budská.

Učitelka měla volat za 10 minut s tím, že věc ještě zkonzultují lékaři. Při druhém telefonátu jí doporučili, ať s dětmi odjede domů, nebo je přiveze do Rakovníka na pohotovost pro dospělé.

Vedoucí však nesehnala autobus, navíc většina postižených nebyla schopná do Rakovníka dojet. Ještě ten den si pro část školáků přijeli rodiče. U zbývajících 13 dětí zajistil ošetření štáb televize Nova.

Šéf středočeské záchranky: jednali správně

"Celkem z 54 dětí a sedmi pedagogů onemocnělo 46 dětí a tři učitelé. V pondělí se do areálu ve Skryjích dostavili hygienici, kteří předběžně potvrdili výskyt vzduchem přenosné střevní virózy," dodala Budská.

Ředitel záchranné služby Středočeského kraje Robert Zelenák však službu brání. Jak včera uvedla televize Nova, je přesvědčený, že rakovnická pohotovost jednala správně.